| anonim_4396 a întrebat:

Bună, mă gândesc ca pe viitor poate, să încep un canal de YouTube de unde să scot niște bănuți!
Problema e ca nu știu, nu ma pricep cum să-l monetizez!
Am înțeles din niște tutoriale că trebuie să ai un anumit număr de vizionări și de abonați ca să poți să trimiți cerere de aprobare pentru a activa/începe monetizarea!
Eu în momentul de fața folosesc telefonul mobil!
Nu am calculator!
Mi-am descărcat YouTube studio (aplicație), deoarece nu îl aveam integrat în YouTube cum e pe calculator!
Mă gândesc să incep un canal de jocuri!
Problema e ca nu mă pricep la setări!
Mi-am descărcat YouTube studio, dar nu îmi apare nimic referitor la monetizare/ bani!
Nu găsesc unde se trimite cererea respectivă pentru aprobare!
Nu îmi apare decât tablou bord, playlisturi, videoclipuri, comentarii și date statistice!
Vă rog frumos ajutați-mă cum să creez un canal de YouTube că nu mă pricep!
Cum adaug reclame la videoclipurile mele?
Cum modific iconița/avataru (numele canalului), + backgroundul, ca să arate mai mișto?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vă rog frumos ajutați-mă cum să creez un canal de YouTube că nu mă pricep!"

ok, incepe prin a-ți cizela halul in care scrii, exemple:

"m-ă gândesc"
"nu m-a pricep"
"î-mi apare "

...și mai sunt dar îmi stric tastatura deja

| PainTech a răspuns:

Lasa monetizarea momentan. Prima data invata sa produci continut de calitate si pune la punct canalul (avatar + banner).

Daca nu se uita lumea la videoclipuri e degeaba degeaba. O sa fie oricum dificil. Pe gaming ai concurenta serioasa, sunt peste 900 de mii de creatori de continut de gaming pe Youtube, majoritatea nu au mai mult de cateva ore de vizionari.

Cererea de monetizare o poti trimite dupa ce faci 1000 de abonati si 4000 de ore de vizionari in ultimele 12 luni. Dupa ce indeplinesti cerintele acestea doua iti promit ca te ajut personal sa activezi monetizarea. Montetizarea e cea mai mica problema a ta in momentul de fata.

Daca vrei sa faci Youtube doar pentru bani... mai bine nici nu te apuci. Un canal de Youtube productiv se intretine destul de greu.