| brinzlenuaca a întrebat:

Buna,ma baieti ajutati-ma si pe mine, am cumparat si eu o imprimanta Canon pixma mp190 anul trecut prin octombrie de la cineva, am cuparat cartuse noi le-am pus am reusit sa le fac sa mearga am scos ceva atunci la imprimanta si am si scanat acum vreau sa o folosesc(am tras maxim20 de pagini atunci)si acum cind am vrut sa trag la imprimanta nu merge imi dadea eroare cred 16 am resetat-o cum am tot citi pe aici tinind apasat butoanele dar acum nu imi mai apare eroarea aia ia hartia dar nu apare nimic pe ea, decit la scaner a iesit ceva dar mai sters ce sa-i fac ca am albit azi sa o fac sa mearga deci ledul de la fulgerul ala e stins, de la b sta aprins tot timpul iar la c se stinge si se aprinde tot timpul nu cred ca s-a terminat cartusele nu? daca dau sa scoata la imprimanta o fotografie de pe pc imi apare o caseata si scrie Canon mp190serias printer(copy2)-LPT1 si mai jos printer not responding ce sa ii mai facca de azi dimineata tot citesc pe netul asta si nu ii dau de cap acum e 1 noaptea ...va rog ajutati-ma si multumesc celor care o vor face...si inca ceva driverul l-am luat de pe net nu o fi bun dar cin deschid my compuer im arata acola ca e ma intelegeti voi cred

3 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Daca zici ca nu ai mai folosit-o de mult este posibil sa se fi uscat tusul. scoate cartusele si curata bine locul pe unde iese tusul din ele(cu apa si putina vata). pune-le la loc si nu o mai reseta. las-o pe ea sa iti scoata foile alea 2 sau3 de proba(sa se alinieze cartusele). daca nu le scoate ea automat va trebui sa ii dai manual din pc(driver)

| brinzlenuaca explică (pentru akka4):

Multumesc...vad ca si-a revenit la alb negru dar color nimic am resetat-o cu programul ala rusesc care tot se scrie pe forumurile de specialitate si merge dar cei fac la color

| emil11 a răspuns:

Ai cartusul infundat, sa nu folosesti apa cu vata in nici un caz.Cel mai bine este sa te duci cu ele la un centru de reincarcare cartuse si til desfunda, nu te costa mai mult de 10 lei umplut si desfundat.