| nevastuica181 a întrebat:

ma poate ajuta cineva cu informatii in legatura cu construirea unui amplificator cu ajutorul unui kit de exemplu http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/kit-ampli ficator-2x500w-p-4495

Răspuns Câştigător
| SilverF8ith a răspuns:

Sincer, suna foarte frumos kitt-ul dar este doar placa principala cu integratele si elementul de racire... mai ai nevoie de o gramada de componente (ventilator pentru asistarea raciri pentru 500w, potentiometre, transformator indicatoare etc.) + experienta de electronist si mana stabila la stadul de lipit circuite electronice cu ciocanul de lipit.
In final vei ajunge sa investesti forate multi ani intr-un lucru facut din "petice" incat vei spune ca mai bine iti cumparai unul nou.

Daca spui ca nu ii prb de experienta electrinica, atunci mai bine cumpara un amplif de 500w defect si reparal e mai simplu eu asa faceam bani, cumparam amplifuri defecte le reparam si le vindem la triplu cat le-am cumparat.

Bafta

| nevastuica181 explică (pentru SilverF8ith):

Ok.ms de sfat.credeam ca ii ceva mai simplu. faza e ca nu am idee ce amplif sa cumpar si asta era o solutie.mi-am luat cate o bucata din ceva difuri si incinta ii aproape gata dar nu are rost sa continui ca nu am de unde sa iau amplificator.crezi ca poti sa imi recomanzi unu de pe online?

| SilverF8ith a răspuns (pentru nevastuica181):

De ce putere ai nevoie aplificatorul?

http://www.partysound.ro/

Am cumparat si mai lucract cu aceasta companie si stiu ca sunt de incredere!

| nevastuica181 explică (pentru SilverF8ith):

Http://www.electromag.eu/......inch-8-ohm
http://www.electromag.eu/......06-8-g6501
cate 2 din fiecare + difu de inalte.pe o boxa undeva la 100-110 W RMS.cred ca ajung pentru o muzica decenta

| SilverF8ith a răspuns (pentru nevastuica181):

Sa inteleg ca ai facut boxa pe 3 cai bass medi inalte. pana acuma este inregula pentru ceea ce iti doresti.

Imi amintesc de primele mele boxe care le-am confectionat big grin

Sincer sunt destul de micute pentru un aplificator ai putea sa te folosesti de o statie, este mai ieftina (toate sunt amplificatoare amplifica semnalul, dar pentru a fi putin mai clare eu personal le-am catalogat statii= 80-250W si aplificatoarele care merg de la 300w pana la 1200w si restul sunt puteri... care merg pana cat ai nevoie in functie de concert laughing)

AI putea sa cauti un targ si sa cauti o statie mai veche dar de putere de exemplu eu aveam un Kennwood 4x180W un vecin si-a luat pionier 2 x 220W si find mai vechi le-am cumparat la preturi "fantoma".

Bafta in continuare!

| SilverF8ith a răspuns (pentru nevastuica181):

Sincer depinde de tine si de bugetul tau... dar pentru ceea ce ai tu nu are rost sa investesti asa multi bani. Deci technic orice care poate satisface nevoia boxelor este de ajuns, problema este la buget si la cat esti dispus sa cheltui.

P.S din propria experienta laughing Daca cumperi unu foarte mare boxele nu iti vor mai satisface nevoile si vei vrea mai mari si apoi puteri mai mari si tot asa happy

Bafta!

| nevastuica181 explică (pentru SilverF8ith):

Deci sa aleg unu de 2x100 W? sau in functie de ce sa il aleg?

| SilverF8ith a răspuns (pentru nevastuica181):

Da ar fi de ajuns. Pentru ceea ce tu ai nevoie!