| AndreyBlackJack a întrebat:

Mai demult am cumparat doua televizoare led( cred ca sunt turcesti) cu diagonala de 56 cm. O cunostinta a luat un led Samsung de 81 cm. Chestia e ca suntem abonati la aceeasi televiziune locala, dar el a prins si programe digital(+radio) si analog, pe cand eu doar analog. Acum vreau sa iau alt televizor si vreau sa prinda si programe digitale. De ce televizoarele mele nu prind semnal digital? (scrie la ambele si de digital dar semnalul e 0). Cumva televizoarele astea mai de firma au decodor in ele? Vreau sa-mi explicati!

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

" Pentru a face loc serviciilor 4G si a eficientiza spectrul radio, Romania si alte tari UE s-au obligat sa inlocuiasca transmisia analogica terestra cu cea digitala terestra pana la 1 ianuarie 2012. Masura ar afecta imediat o mare parte din cele circa 1, 6 milioane gospodarii din Romania, care se preusupune ca ar receptiona acum, gratuit, programe TV in format analogic, din eter, prin antena. Pentru un impact cat mai mic, statul promite o infrastructura de emisie digitala terestra prin care se vor putea receptiona gratuit 14 posturi TV (posturile publice nationale si principalele posturi private transmise terestru). Noul "caraus TV", ce ar putea concura trasmisia prin cablu si satelit, intarzie insa sa apara. "
În concluzie : când se va finaliza digitizarea staţiilor terestre vei putea recepţiona free un număr de canale fără decodor sau receptor dedicat.

| AndreyBlackJack explică (pentru Arthur):

Asta inseamna ca unele televizoare mai moderne decodeaza singure programele digitale de pe cablu?

| Arthur a răspuns (pentru AndreyBlackJack):

Nu. Recepţionează doar programele free minim cele 14 pe care sunt obligaţi să le transmită terestru ( deci nu cablu sau satelit ) românii plus celelalte staţii terestre particulare necodate.
" Listă canale DVB-T În acest moment, în România se emite în standard-ul DVB-T doar în București și în Sibiu. Canalele pot fi recepționate însă pe o distanță destul de mare în jurul Bucureștiului, semnalul ajungând chiar și până în Ploiești.
Detalii despre canalul 59 - 778 MHz Pe frecvența de 778 MHz (canalul DVB-T 59) se emite de catre SNR un multiplex format din 6 canale TV: * National TV * Realitatea TV * TVR Cultural * TVR 3 * Antena 3 * B1 Acoperirea acestui canal pilot este prezentată chiar de către SNR
Detalii despre canalul 54 - 738 MHz Pe frecvența de 738 MHz (canalul DVB-T 54) se emite de catre SNR un multiplex format din 3 canale TV: * TVR HD - apăsați aici pentru detalii despre TVR-HD * TVR 1 * TVR 2 Acoperirea acestui canal pilot este prezentată chiar de către SNR "

| BANN3R a răspuns:

Deci aveti amandoi rds banuiesc, doar ca ei au aparat de televiziune digitala de la ei. sunt sigur de asta. Daca ai rds du-te la ei la sediu si zile ca vrei reciever digital. te costa 5 lei sau ceva de genu si iti dau un aparat care il pui in casa. posturi in plus + calitate mare