| DanY2017 a întrebat:

Buna, mereu când deschid Windows îmi da o eroare care ma dispera. Aceasta zice : Windows Script Host : Can not Find this File C:\user\user\appdata\etc... etc. Mai deschide și consola care poarta numele "edbfgcjw"... cum as putea sa scap de aceste erori?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Vezi in taskmanager, tab-ul startup și alege pentru aplicația in cauză, disable

-- sărbători frumoase --

| DanY2017 explică (pentru sierra1):

Oke... o sa încerc. Sărbători frumoase!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E clar:
"edbfgcjw" este un VIRUS care a activat pe calculatorul tau.
Faptul ca itiu apare ca inexistent, denota ca a fost oprit /sters de Windows Defender, DAR apelul a ramas inscris in registre.

In acest caz, trebuie sa procedezi in 2 etape:
1. scanarea calculatorului impotriva virusilor, dar inclusiv ale TUTUROR stick-urilor de memorie, telefoanelor, camerelor etc. care au fost conectate pe calculator!
2. eliminarea apelului acestui virus din registre

Procedura:
1. Scanezi online calculatorul cu Eset antivirus (de o singura folosinta):
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Trebuie sa bifezi toate casutele pentru scanare aprofundata, patrunzatoare
Dupa ce ai scanat calculatorul, stergi toti virusii semnalizati care nu au fost eliminati automat
Dupa ce a fost scanat calculatorul tau, instalezi AVG Antivirus Free, care-ti va protejacalculatorul, inclusiv impotriva copierii eventualelor fisiere virusate. Sa nu incerci "incercarea de 30 zile, fiindca va trebui sa cumperi licenta, altfel ramai fara AVG!

2. Dupa ce ai scanat calculatorul si ai instalat AVG, vatrebui sa restartezi calculatorul.
Daca si acum va apareamesajul care iti semnalizeaza apelul la virus, atunci:
In meniul Start alegi Run si tastezi comanda MSCONFIG urmat de apasarea tastei Enter.
Iti va aparea configurarea de instalare /pornire.
La sectiunea Startup programs (si la procese) cauti randul unde se apeleaza virusul ("edbfgcjw" sau ceva "aiureala" asemanatoare). De-bifezi linia respectiva, Aplica - OK si se va restarta calculatorul.
Dupa repornire vaaparea din nou fereastra MSConfig si trebuie sa de-bifezi sa mai apara si la urmatoarele porniri.

Daca ai urmat exact procedura, atunci aiscapat de virus si te-ai asigurat si impotriva noilor virusari posibile. :)

Nota:
AVG Antivirus Free este perfect pentru uz personal, te apara si impotriva atacurilor cu virusi necunoscuti.
Se actualizeaza zilnic de 3-4 ori, iar orice virus nou semnalat este cuprins in baza de date in maxim o saptamana.
Versiunea licentiata (platita) iti asigura inclusiv protectia dispozitivelor din familie (telefoane, tablete, laptop-uri), ale platilor online, impotriva virusilor de incriptare etc., la un pret sub 50 euro.

| DanY2017 explică (pentru Bula):

Am 3 AntiVirusuri instalate pe windows; D
Multumesc de sfaturi! In sfarsit am scapat de el si de bluescreen-uri ca mi-a sters si toate restorepoint-urile, nu am crezut ca o sa scap de virusul ala prea devreme! Esti un geniu, pacat ca am dat prea devreme funda...

| Bula a răspuns (pentru DanY2017):

E suficient sa pastrezi doar 1 antivirus, dar BUN.
Eu folosesc AVG Free de multi ani, fara sa-i fac upgrade-uri la vreun "demo de 30 zile". Apara foarte bine sistemul, nici un alt antivirus n-a gasit nimic, niciodata, trecut fraudulos de AVG!
Este cel mai bun sistem de aparare AV, gaseste multi virusi neidentificati de alti antivirusi, dar invers n-am gasit niciodata!

| DanY2017 explică (pentru Bula):

Da, stiu, fiind ca si eu folosesc AVG, dar de o vreme nu mai imi face update-urile si nu inteleg de ce, dar, acum folosesc Avast impreuna cu AVG, fiind ca am observat ca Avast fata de AVG are o sectiune numita ''Performanta'' care nu apare la AVG si chiiiaar ajuta.

| Bula a răspuns (pentru DanY2017):

AVG face minim 3 update-uri /zi la definitii de virusii, iar doar la schimbari la nivel de pornire iti cere sa restartezi.
Vrajeala de "performanta" la AVAST este sa dezafecteze verificarea "adanca", pentru virusi necunoscuti (ceea ce incetineste mai mult sistemul).

De fapt, AVAST a cumparat AVG de peste un an, dar cele doua produse sunt facute in continuare separat, de echipe diferite.