| danielfrancu a întrebat:

mi-am cumparat o boxa Sony Ericsson ce necesita alimentare de la telefon prin mufa fast port.este veo alta modalitate de alimentare a boxei?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ok, e mult de explicat. Pentru inceput, ai sa ai nevoie de un jack de 3.5mm cel putin(recomandat e sa ai un cablu cu un capat de jack de 3.5 mm, e mai usor de lipit), si un cablu usb defect, dar care sa poata sa alimenteze(gen de la telefon, dar sa poti sa incarci cu el macar).
O sa retii schema asta. http://cdn.instructables.com/FBP/6MRF/H0KL7OM1/FBP6MRFH0KL7OM1.LARGE.jpg. Ai sa tai cablu, si ai sa testezi pe rand care din fire ajunge in L si care in R. Alea ajung in cel de 3.5 mm. De obixcei negru si rosu is alimentarea de la usb(la usb, tot asa, negru-rosu ai, celelate doua fire din acel cablu usb ai sa le izolezi, atentie sa nu le lasi neizolate ca sa nu strici pc-ul daca ai sa faci alimetare din pc). Si cam asta e tot... Ca din fiecare boxa ai doar cate 4 fire teoretic. 2 alimentare, doua sunet. Testezi care e dupa conector pentru stanga si dreapta, dupa schema de mai sus, si le legi corespunator. Celelalte doua fire le legi impreuna si le pui la jack in gnd.
Daca nu ai inteles, sau ai dubii cand faci asta, fa poze si intreaba, ca sa iti raspund.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce boxa mai precis. De obicei acele boxe au o capacitate ridicata de modare. Daca ai sa cumperi un jack de 3.5mm, un cablu usb si sa te descurci la lipit, le poti face cum vrei tu.

| danielfrancu explică (pentru sltlp):

Sony Ericsson MPS-100.cum as putea sa le lipesc?
http://www.gsmnet.ro/......ale--73608

| sltlp a răspuns (pentru danielfrancu):

Ok, e mult de explicat. Pentru inceput, ai sa ai nevoie de un jack de 3.5mm cel putin(recomandat e sa ai un cablu cu un capat de jack de 3.5 mm, e mai usor de lipit), si un cablu usb defect, dar care sa poata sa alimenteze(gen de la telefon, dar sa poti sa incarci cu el macar).
O sa retii schema asta. http://cdn.instructables.com/FBP/6MRF/H0KL7OM1/FBP6MRFH0KL7OM1.LARGE.jpg. Ai sa tai cablu, si ai sa testezi pe rand care din fire ajunge in L si care in R. Alea ajung in cel de 3.5 mm. De obixcei negru si rosu is alimentarea de la usb(la usb, tot asa, negru-rosu ai, celelate doua fire din acel cablu usb ai sa le izolezi, atentie sa nu le lasi neizolate ca sa nu strici pc-ul daca ai sa faci alimetare din pc). Si cam asta e tot... Ca din fiecare boxa ai doar cate 4 fire teoretic. 2 alimentare, doua sunet. Testezi care e dupa conector pentru stanga si dreapta, dupa schema de mai sus, si le legi corespunator. Celelalte doua fire le legi impreuna si le pui la jack in gnd.
Daca nu ai inteles, sau ai dubii cand faci asta, fa poze si intreaba, ca sa iti raspund.