| 5IrOK a întrebat:

Buna
Mi-am luat o placa de baza biostar n68s3 si proesor amd phenom x4 960T 3 ghz si in windows imi afiseaza doar 803 mhz ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar placa de baza nu suporta procesorul. Link - http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=497. Data viitoare, asigura-te ca placa de baza suporta procesorul. Incearca sa faci un update de BIOS, poate poate ai norocul sa ti-l suporte.

12 răspunsuri:
| moldovianu a răspuns:

Unde anume dai sa vezi tu asta?

| 5IrOK explică (pentru moldovianu):

Computer properties scrie amd phenom II 960T x4 803 mhz

| IulianP a răspuns (pentru 5IrOK):

Cel mai probabil ai optiunea de AMD Cool'n'Quiet activata in BIOS si de asta iti arata frecventa aia.
Stai fara griji deoarece procesorul atunci cand nu este folosit intens(IDLE) isi scade automat frecventa pentru a micsora consumul si temperaturile.
Ia programul CPU-Z si deschide-l; apoi ruleaza un film sau alta aplicatie si ai sa vezi cum iti creste frecventa.

| tteo92 a răspuns:

Salut!
Trebuie setat din bios, frecventa care o vrei.
In primul rand, conteaza colerul.Ce coler ai?
Trebuie sa intri in bios si sa cauti unde scrie frecventa cu care iti merge procesorul, apoi o modifici de acol dar sa nu o pui maxim.
Apoi descarca speccy de pe net si vezi cum iti merge procesorul si celalalte piese.
Bafta!

| 5IrOK explică:

Am incercat si eu m-am dus la cpu configuration si acolo nu aveam voie sa modific frecventa

| moldovianu a răspuns (pentru 5IrOK):

Nu mai umbla aiurea, nu are nici o legatura, Instaleaza cpu-z, e posibil sa iti dea informatii gresite windows-ul!
http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

| 5IrOK explică:

Fratilor in bios eu nu gasesc optiunea aia de cool n quiet am cautat peste tot in bios

| BLKZ a răspuns (pentru 5IrOK):

Eu zic mai bine sa returnezi placa de baza si sa iei una care suporta procesorul tau. Nu te mai complica cu C`n`Q, update de bios, ca bag mana-n foc ca incompatibilitatea e 99% cauza.

| BLKZ a răspuns (pentru 5IrOK):

Degeaba, tot nu ti-l suporta.

| 5IrOK explică (pentru BLKZ):

Atunci pe site de ce scrie ca suporta?

| BLKZ a răspuns (pentru 5IrOK):

Acolo scrie ca suporta procesoare din familia Phenom X4. Ca savezi exact modelele, da click pe CPU Support.