| DOOOPX a întrebat:

Buna, mi-am luat o placa video cand o pun in slot si aprind pc-ul, monitorul nu se aprinde. Mentionez ca placa e functionala.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Care e modelul placii video, ce alte componente ai si de unde stii ca "e functionala"? Prin ce conectezi (vga, hdmi, dvdi, dp etc?) si ce monitor ai?

| ziftode a răspuns:

Are alimentare separata? ai infipt si firele alea
sursa face fata? ai citit cat consuma si sa ai o sursa macar 1.5 ori cat cere placa video
ai infipt bine in slot?
daca ai mai multe sloturi de pcie lungi, esti sigur ca ai infipt-o in ala 16x? celelalte pot fi 8x (sunt la fel de lungi)

| CattanyMihai778 a răspuns:

Pune alta placa video la pc ca sa vezi ca nu-i de la pc, apoi pune placa video noua la alt pc ca sa vezi ca nu-i de la placa viedo, daca ai testat si sti 100% ca placa video nu are nimic atuncea poate fi: bios uefi si sa fie activat secure boot, dezactiveaza secure boot! daca nici asta nu este poate nu pleaca din cauza sursei slabe(s-a mai intalnit)vezi daca are conectori de alimentare si pe placa video, fa pasi astia

| Miksha a răspuns:

Verifica daca ai conectat corect firele (VGA sau HDMI sau ce folosesti), daca nu, incearca alt slot de pe placa de baza, si daca nici asta nu merge incearca sa folosesti o placa video mai veche care stii ca merge (sa vezi daca defectul este de la GPU sau placa de baza)