| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Buna!
Mi-am luat o tableta evotab duo hd. I-am descarcat bateria complet si as vrea sa stiu cat sa o tin la incarcat ca sa formatez bateria.
Funda!

Răspuns Câştigător
| AlexxTrk a răspuns:

Ca sa nu exagerezi cu reincarcarile. cu toate ca nu au memorie, prea multe cicluri nu le fac prea bine. NU trebuie formatate (descarcate complet si reincarcate) niciodata.
Bateriile li-ion si polimer au si un sistem de protectie in ele care taie curentul pe la 20% sau ceva de genul :*

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu formatezi bateria. O incarci atat cat scrie in cartea tehnica ( 4ore), cand e gata se schimba ledul din rosu in portocaliu. Alta data o incarci atunci cand iti cere (15%). Daca vrei sa o pornesti cand se incarca, o lasi macar 2 ore la incarcat si pe urma o pornesti.