| Ciocolataaaaaaaaa a întrebat:

Buna,nu mi merge web ul!
L am instalat de 1000 de ori si tot degeaba..nu se aprinde iar atunci cand vreau sa fac ceva cu ea gen sa intru pe ask sa fac video spune :"Camera nu poate fi gasita!"
Ajutor urgent! Dau funda celui care imi explica ce sa i fac!

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Problemele legate de webcam au la baza driverele si sistemele de operare. Daca spui ca ai instalat cu succes driverul pentru camera web si nu functioneaza, ar putea fi vorba de sistemul de operare, cu care poate nu e compatibil. Sunt webcamuri care au drivere pentru xp, iar daca tu ai Windows7, putin probabil sa functioneze atat de simplu. Pe de alta parte, unele aplicatii cer configurarea webcamului din setarile lor, astfel incat s-ar putea sa fie nevoie sa indici manual sursa video pentru a activa camera web (daca nu exista autodetectare). Uite-te pe webcam, spune-ne modelul ei si ce sistem de operare ai (xp, vista, win7, win8), iar noi vom incerca sa te ajutam. happy

| Ciocolataaaaaaaaa explică (pentru dannyel86):

Camera se numeste Leadtek si am win7

| dannyel86 a răspuns (pentru Ciocolataaaaaaaaa):

Salut. Am intrat pe site-ul producatorului sa vad modelele de webcam. Am gasit 2, dintre care banuiesc ca si tu ai un model. Am cercetat detalii, iar banuielile mi s-au confirmat. Driverele sunt doar pentru xp si vista. Cu toate acestea, Microsoft ofera posibile variante de rezolvare a unor astfel de probleme. Linkul de mai jos iti arata cum poti rula programe vechi (compatibile numai pana la xp) pe win7. Incearca si cu driverele pentru webcam.
Urmeaza instructiunile si poate ai noroc.

http://windows.microsoft.com/......of-windows