| Freeworld30 a întrebat:

Bună! Oare pot afla programul cu care a fost creat un afiș, dacă afișul l-am primit pe mail? Am încercat cu Google Image dar nu am reușit și nici la detaliile fotografiei nu îmi apare nimic ce mi-ar putea fi de ajutor. Multumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Pentru afise se pot folosi o infinitate de programe, atat gratuite, cat si contracost.
Si odata transformate in format imagine (PNG, JPEG, ) nu mai poti afla cu ce a fost facut, daca nu s-a trecut acest lucru la specificatii (click dreapta pe fisier - Properties - Details ...si eventual rubrica Attributes).

Dar nu inteleg de ce anume doresti sa afli numele acelui program.
Daca doresti sa creezi un afis, poti folosi orice,
de la:
Word, PowerPoint, chiar si Excel, sau echivalentele lor gratuite din pachetul LibreOffice (Writer, Calc, Impress, si in plus - Draw, care este un modul pentru grafica vectoriala...),
(poate tu nu te pricepi, dar un utilizator avansat face cu ele ce nu fac multi cu Photoshop)

..la programe dedicate, gratuite sau contracost:
GIMP - gratuit, grafica tip bitmap
InkScape - gratuit, grafica vectoriala

Affinity Photo - contracost, 50 euro, grafica tip bitmap
Affinity Designer - contracost, 50 euro, grafica vectoriala

Adobe Photoshop - abonament lunar, grafica tip bitmap
Adobe Illustrator - abonament lunar, grafica vectoriala

Corel PhotoPaint - contracost, grafica tip bitmap
Corel Draw - contracost, grafica vectoriala

E de preferat sa folosesti un program pentru grafica vectoriala pentru asa ceva, in acest fel nu pierzi calitate daca maresti imaginea rezultata.

Deci ai de ales intre
LibreOffice Draw (gratuit)
InkScape (gratuit)
Affinity Designer
Adobe Illustrator
sau Corel Draw.
Mai sunt multe altele, dar acestea sunt mai cunoscute.

Daca doresti ceva gratuit, recomand InkScape.
Altfel, Adobe Illustrator.