| SkryPer a întrebat:

PC-ul meu are o problema la pornire!
Când in pornesc începe sa bipae. Prima data bipae de 4 ori, după de 2 ori, după de 3, după iar de 3 ori, dupa nu mai bipae dar calculatorul inca se aude ca funcționează, dar monitorul nu se aprinde!
Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Il duci la un service sau poti de asemenea daca stii ce Bios ai sa cauti semnificatia beeps. Distingi ca lumea cate beep scurte si lungi scoate, si in ce ordine. Apoi cauti pe google ce defect are.

| Butters a răspuns:

Dacă ai o placă video externă, încearcă să o scoți respectiv să rulezi pe cea de pe placa de bază. Dacă bipăitul se oprește, înseamnă că e placa video de vină.

Cel mai bine ar fi totuși să mergi la un service pentru că la nivel de hardware e nevoie de mult trial and error în unele cazuri. Ei vor putea să îți facă un diagnostic și cel mai probabil va fi gratuit ori destul de ieftin.