| MaStErShOt a întrebat:

Deci am o problema la pc, unitatea se aprinde normal( gen pornesc coolerele si hdd-ul) insa nu se aprinde monitorul si nici nu se mai aude bip-ul care se auzea cand il porneam. *Monitorul si placa video functioneaza*. Cu o pornire inainte sa "crape" mi-a intrat direct in bios, singur si zicea "warning, nu stiu ce proces is failed, bios is restored to the default settings". Ce as putea face?

18 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Unitate cu probleme. Faptul ca se invart coolerele ne indica ca sursa de alimentare functioneaza(desi nu e obligatoriu sa fie buna in totalitate) mai departe de verificat placa video si pana la placa de baza compromisa.Totusi scoate bateria de la bioss timp de vreo 10 minute si vezi daca sa remediat problema.

| Tagaso a răspuns:

Trebuie resetat BIOS, deschizi carcasa, scoți bateria, după 10 secunde o pui la loc, te uiți pe placa de bază dacă este un jumper cu 3 pini, lângă care ar trebui să scrie CMOS, scoți jumperul, îl muți pe pinul din mijloc și pe cel opus față de cel pe care era, după 10 secunde îl pui la loc cum era.Deschizi calculatorul, intri în bios, setezi data și ora, baftă.

| GGUESS a răspuns:

Pai poate te-ai ars monitorul?

| MaStErShOt explică (pentru GGUESS):

Daca nu ai chef sa citesti toata intrebarea, nu mai citi deloc. Intre * * am scris ca monitorul functioneaza.

| taken a răspuns (pentru MaStErShOt):

JoKeeRR a spus o parere.De unde stii ca functioneaza daca nu se mai aprinde?

| MaStErShOt explică (pentru taken):

Pentru ca pe alt calc functioneaza! Pe asta de care zic, ramane in stand by cand il pornesc!

| taken a răspuns (pentru MaStErShOt):

Inseamna ca si placa video ai probat-o. Poate este ceva de la placa de baza.Scoate bateria si dupa 5 minute pune-o inapoi.

| MaStErShOt explică (pentru taken):

La fel.

| taken a răspuns (pentru MaStErShOt):

Nu stiu ce sa spun. Poate s-a ars placa de baza.Vezi ce raspunsuri mai primesti, daca nu, mai pui intrebarea mai tarziu.

| taken a răspuns (pentru MaStErShOt):

Oare cand este o problema la hard disk cum se comporta tot asa nu se aprinde monitorul?

| MaStErShOt explică (pentru taken):

Am avut o problema si cu hdd-ul, a trebuit schimbat, dar monitorul se aprindea si dadea o eroare pe ecran. Am incercat acum sa il pornesc si fara hdd, sa vad daca zice ceva, dar nu s-a schimbat nimic...

| taken a răspuns (pentru MaStErShOt):

Cam asta vrea sa spuna Tagaso
http://www.youtube.com/watch?v=Pdp_L5IxaNI

| Eugen15 a răspuns:

Procesorul este stricat am avut si eu problema

| sabin10 a răspuns:

Trebuie sa il duci la cineva care se pricepe si in plus cred ca ai luat un virus care tia ars ceva in monitor

| Negulescu_Gabriel_1994 a răspuns (pentru sabin10):

Nu are nici un virus cum sati arda minitoru