| ZeUs13 a întrebat:

Salut TPU! Am și eu o problema cu laptopul, de fiecare data când îl pornesc după o perioadă cât a fost stins acesta se aprinde, funcționează normal timp de câteva minute după care ecranul se face negru fara a se stinge. După asta ii dau restart, iar de la a doua pornire își revine și merge normal. Nu înțeleg de ce mereu când îl pornesc prima dată după câteva minute de funcționare ecranul se stinge. Dacă cineva știe de la ce ar putea fi, aștept cu nerăbdare un răspuns. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Control Panel - Power Options

O sa vezi 3 chestii:
Power Saver,
Balanced
si High Performance

alegi High Performance

apoi in dreapta o sa vezi Change Plan Settings, intri acolo, si setezi Never la cele doua chestii ce apar (Turn off the display si Put the computer to sleep)
apoi intri la Change Advanced Power Settings,
si verifici sa fie 0 (sau Never)
la
Turn off the Hard Disk after...

OK

| ZeUs13 explică (pentru NLS):

Am făcut setările pe care mi le-ai spus mai sus și tot așa face. Dar chiar nu înțeleg care ar fi problema.

| MarioADV a răspuns:

Daca lasi laptopul pornit si nu faci nimic pe el se inchide ecranul dupa un anumit timp, dar nu crd e normal sa se stinga si daca misti de cursor sa nu se aprinda la loc.Eu zic sa iti reinstalezi windows-ul(practic il resetezi in fabrica).Iti recomand sa chemi pe cineva care se pricepe sa ti-l restarteze la setarile din fabrica(pierzi tot, va fi ca atunci cand l-ai cumparat). Daca nu merge nici asa, cumpara alt laptop.

Dar daca zici tu ca a doua oara cand il pornesti merge bine, atunci continui sa il folosesti asa cum e, pana strangi bani de altul nou.