| Itdpp958 a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva cum vad informatiile unui CD într-un laptop? Cand am introdus CD-ul nu mi-a apărut nimic pe ecran si nu am gasit nimic si in fisiere.Am intrat in opțiunea ACEST PC însă acolo sunt doar 2 unități care nu au treaba cu CD -ul.Ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce trebuie să fac dupa ce introduc CDul in laptop ca sa vad ce este in el?

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Inseamna ca unitatea optica (aia unde bagi tu cd'ul in laptop) nu functioneaza sau cd'ul e dus. Incearca sa pui cd'ul in alt laptop / calculator sa vezi daca merge. Daca nu, atunci unitatea optica nu merge sau e o problema de soft, verifica daca ai driverele instalate dar dupa cum mi'ai explicat, nu prea le ai cu calculatoarele, deci nu stiu cum sa iti explic pe intelesul tau ce sa faci pe partea de soft.
Roaga un prieten sa te ajute. Succes!

| Bizon95 a răspuns:

99% ca problema ta e ori un defect (unitatea optica sau CD-ul in sine)

ori ca ai un CD-RW (rewritable, adica care se poate rescrie)
daca e sau nu iti dai seama foarte simplu: 1. scrie pe el CD-RW, si 2. te uiti pe suprafata de, dedesubt si daca e argintiu-gri inchis atunci e CD-RW (alea scrise de fabrica sunt aluminiu deschis, straluctior, iar alea care se pot scrie doar odata sunt rosu inchis, verde, albastru, etc.

din pacate daca este cazul atunci, alea au o viteza de scriere, care NU ar trebui sa conteze la citire, dar din pacate conteaza, iar unitatile optice de laptop, fiind miniaturizate pot citi numai un numar limitat de viteze din astea, si daca discul e la o viteza care nu e suportata, atunci nu ai cum sa il citesti in unitatea aia optica