| мαяdυк a întrebat:

Postez aceasta intrebare in speranta ca cineva imi va da un raspuns mai pe intelesul tuturor pentru ca nu sunt mare expert in pc.Deci am un laptot asus X70IJ procesor pentium dual core t 440 2, 20 ghz, 4, 00 gb ram cu windows 7 ultimat instalat.Sa tecem la problema, eu intru des pe un joc on-line, dupa 1-1, 5 ore de joc laptopu scoate niste zgomote ciudate cum ar fi un ventilator dat la maxim.In acest timp cpu metre-ul de pe desktop indica 100% usage desi jocul este deschis in fereastra si nu full scren si bineinteles nu mai ruleaza alt program decat acel joc.Nu mai pun la socoteala ca laptopul se infierbanta extrem de tare as putea zice dedesubt.Cineva a spus ca probabil am virusi asa ca am instalat windowsul din nou insa problema persista.Risc sa mi se arda ceva? Ce solutie ar fi sa elimin aceasta problema.Mentionez ca laptopul are abia un an

Răspuns Câştigător
| Micutu23 a răspuns:

Cand l-ai curatat de praf ultima data? Fa lucrul asta. De multe ori asta e cauza supraincalzirii. Si de aceea laptopul tau duce coolerul la un numar de rotatii aproape de maxim. De aici si zgomotul.
Placa video cand se incalzeste daca nu are cooler devine greuoaie la rulaj indiferent daca joci mario sau NFS SHIFT 2.

Vezi daca poti da jos o parte din carcasa laptopului. Si aspiral cu atentie. Daca Nu o poti da jos. Da aspiratorul la turatie maxim si aspira-l prin orificiile de ventilatie. Dar tine cont ca operatia asta sa o faci mai des. Adica. la 3-4 luni maxim.

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Buna. Deschide Task Manager (click dreapta pe bara de jos, sau ctrl+alt+del si selectezi optiunea respectiva) da click pe tab-ul Processes si apoi dai click pe rubrica CPU de doua ori ca sa iti ordoneze procesele dupa gradul de incarcare a procesorului - descrescator. Vezi care proces iti suprasolicita procesorul, si poti sa-ti faci o idee despre natura problemei. De acolo poti opri un proces, dand click dreapta pe el si apoi End process, sau daca e subordonat altei aplicatii - End process tree. Daca ai sa consideri necesar trimite-mi mesaj privat cu detalii. Succes!

| alexmircescu13 a răspuns:

Revin cu o precizare referitoare la celelalte raspunsuri date la intrebarea aceasta. Orice solutie de racire este binevenita, insa trebuie descoperita cauza pentru care procesorul se incarca la 100%, evident ca fiind suprasolicitat se incalzeste peste limita.

| Slavian a răspuns:

Intra in Task Manager, du-te la process si gaseste ce fisier deschis iti cauzeaza aceasta problema, si apoi incearca sa dezinstalezi soft-ul gasit. Verifica si firewall-ul.
Daca persista problema nu ezita sa ma contactezi.

| JahBless a răspuns:

Laptopurile in general se infierbanta.gandeste-te cate componente sunt in spatiul ala atat de mic.un al 2-lea aspect ar ca laptopul tau nu e facut pentru jocuri. cele pentru jocuri au o configuratie anume, componente anume special concepute pentru a fi mici, puternice si sa reziste cand sunt solicitate.

Pentru problema ta exista ventilatoare pentru lapotop.gasesti de toate marimile. costa de la 20 de lei in sus.cauta la magazinele de specializare. Bafta

| bibi5961 a răspuns:

Pai laptopul cand e deschis, are ceva tare dedesubt ca sa aiba loc pe unde sa iasa aerul de la procesor? ca de asta se incalzeste laptopul si merge procesoru cu mare viteza mereuwinking... sau daca nu asta e problema, at mergi cu el la garantie si sa-ti schimbe procesorul.

| Ionutzy a răspuns:

Pai se incalzste procesorul si daca nu vei pune un ventilator atunci cand te joci se va arde procesorul pune-o pe un suport care-l ridica si sub un ventilator separat.Bafta! In jocurile mari nu intra mai mult de 20 min fara ventilator ca ia foc!