| Kasya a întrebat:

Buna!
Se pare ca am întampinat iar o problema. Mi-am cumparat prima unitate si cand am încercat sa bag cablul de la monitor în priza a facut flama. Am un prelungitor cu 5 prize. În el aveam bagate cablul de alimentare de la net si o lampa. Am verificat monitorul la o alta priza si se aprinde, unitatea noua la fel, se aprinde si ea. Am luat un alt prelungitor si am bagat cablul de alimentare la el ca sa am net.Deci acel prelungitor cu 5 prize s-a ars.Are 3000W.
Nu suporta? Ce tip de prelungitor ar trebui sa îmi cumpar? As avea nevoie de 5 prize.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, acum am vazut...
Ce ziceam eu mai inainte?
F9... F12

Vezi ce scrie mai sus, la tine?
F9 e tadta pentru Boot Menu

Si da, optiunea a 3-a, aceea cu Windows 10. reprezinta stickul

88 răspunsuri:
| Kasya explică:

Iar acest prelungitor cu 5 prize era bagat într-un alt prelungitor care avea doar o priza. Poate s-a ars acel prelungitor în care era bagat cel cu 5 prize? Se întampla ceva daca vreau sa verific cu un telefon mai vechi? Sau sa încerc cu un creion de controlat tensiunea? Nu stiu care din ele nu mai merge si mi-e cam frica sa încerc.

| NLS a răspuns:

Era vechi, slab, a mai facut flama inainte?
In principiu un prelungitor pentru 3000W e arhisuficient, dar ia unul de calitate, cu cablu cat mai gros.
Tot ce ai acolo consuma sub 650W. (in cazul cel mai critic; in majoritatea timpului, nici atat).
Daca gasesti si nu sunt scumpe tare, ia un prelungitor cu protectii (macar la supratensiune).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia deala cu protectie overcharge. intrebi la electrice, e vreo 100 de lei si e gri

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, e mai vechi, mai facea flama.

| Kasya explică (pentru NLS):

Nu sunt sigura în privinta prizelor. Casa e putin mai veche.Mi-e sa nu sara sigurantele daca iau o priza mai buna.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Sigurantele sar doar daca ai consumatori ce insumeaza o putere mare, dar cu un PC ca acela si un monitor nu e cazul.

https://m.emag.ro/......D4X7GJBBM/

Uite aici un model, doar ca are 10m.
Daca ai gasi cu aceleasi specificatii si protectii, dar la vreo 5m, ar fi perfect.

| Kasya explică:

Am verificat. Ambele prelungitoare sunt bune. Au curent. Eu nu înteleg de ce a facut flama si n-a mai mers nici netul, nici monitorul, nici unitatea.

| Kasya explică:

Ma gandeam sa scot primul prelungitor din priza si sa le bag pe celelalte în cele 5, ca sa nu am curent. Apoi îl bag si pe ala în priza si nu cred ca o sa mai faca flama.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Deci eu am un prelungitor cu o priza care este mai lung în care este bagat prelungitorul cu 5 prize care este mai scurt. Dupa ce am bagat lampa si cablul de la internet in cel cu 5, am introdus apoi cablul 8n priza de la perete. Au mers. L- am scos si dupa ce l-am introdus n-a mai mers. Am încercat iar si a functionat. Am verificat fiecare priza cu creionul de control si au curent, oare cablurile au ceva? Deci de la unitate nu are de ce sa fie. Cum am spus mai sus, am verificat la priza din perete si au mers toate. Doar asa pot. Prelungitorul cu o priza este introdus in cea de la perete pentru ca este mai lung, iar cea cu 5 este introdus in prelungitorul doar cu o priza.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Am masurat cu ruleta. Am luat lungimea si latimea camerei, am 3m si 2m. Mai am si mobila si o sa vina în spatele lor la priza de la perete. Deci un prelungitor de 5m cu 5 prize.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

PC-ul cel nou are cu siguranta o sursa cu putere mai mare (la fel si consumul, asta conteaza de fapt), insa calculatorul consuma curent nesemnificativ in comparatie cu cat poate sustine un prelungitor.

Fie priza are probleme, fie prelungitorul e intrerupt/face contact slab (prin asta se explica si flamele, si daca el e problema, poate chiar sa se topeasca si sa faca scurt).

https://www.emag.ro/......D9L43CBBM/

Eu as recomanda sa incerci asa ceva, cu siguranta nu ii va face rau.
Poti cauta si la un magazin local de electrice.

Important e sa aiba protectie la supratensiune, (la suprasarcina nu e neaparat cazul, daca nu ai de gand sa bagi fier de calcat, resou, aerotherma, uscator de par sau calorifer pe ulei, etc in aceeasi priza), sa suporte totusi 3000W si 16A, si de preferat sa aiba intrerupator, e util in Romania, unde se ia des curentul (pleci de acasa, opresti alimentarea de la buton, si ai liniste).

Daca ai avea un uscator de par mai vechi de care nu mai ai neaparat nevoie, (sau alt aparat dintre cele insirate de mine mai sus), ai putea testa putin cu el, incercand pe rand fiecare prelungitor. Nu le mai conecta impreuna.

Atentie, se poate si ca in prelungitorul cu 5 pozitii, sa fie arse contactele intr-o singura priza, si restul sa functioneze fara probleme, e bine sa le verifici pe toate.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am verificat toate prizele din cel cu 5 si merg toate. Chiar acum am bagate în el clablul de la net si o lampa.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am observat ceva. Am bagat unitatea noua într o alta priza si am observat ca ventilatorul de la sursa de alimentare nu merge, doar celelalte. Cand a facut flama s-a ads oare? Exact prelungitorul de alimentare de la monitor am bavat si a facut flama.

| Kasya explică (pentru Kasya):

S a ars*

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

N-as crede.
Stii ca unele surse au asa numitul 0-RPM mode, adica incepe ventilatorul sa lucreze doar cand sursa e minim in 35% load.
Asta pentru ca ventilatorul ar merge in van daca sursa nu e inca incalzita sa aiba ce sa raceasca.
Ca sa vezi daca isi da drumul, pune pe Youtube un videoclip 8K de peste 10 minute, apoi mai deschide unul la fel, tot ceva sa puna procesorul la treaba.
Cand procesorul lucreaza peste 50%, si sursa ar trebui sa fie stresata si sa inceapa sa se incalzeasca, deci ventilatorul sursei va porni.

| Kasya explică (pentru NLS):

N-am apucat sa instalez nimic pe el. Dupa a facut flama aceea l-am lasat asa, exact cum a venit.Nu are windows instalat, nu are nimic.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am facut altceva. Am bagat toate alea în el dar în prize diferite.Cand am pornit unitatea, la cateva secunde a pornit si ventilatorul de la sursa apoi s-a oprit. Poate ca nu are ce sa proceseze.O sa încerc sa bag stickul usb cu windows ca sa vad daca o ia.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Stai linistita, asa sunt construite unele surse mai moderne/mai recente.
0-RPM Mode presupune ca ventilatorul sursei va porni la scurt timp dupa ce apesi butonul de pornire, vreme de vreo 2 secunde, poate 3, apoi se opreste si oprit ramane, atata vreme cat incarcarea sursei nu trece de 30-35% (daca doresti si mai multa liniste, poti creste inca vreo 5-10 procente aceasta valoare din BIOS, dar nu recomand neaparat).

| Kasya explică (pentru NLS):

Am stick usb cu windows dar se pare ca nu reusesc sa- l instalez.Nu stiu cum sa fac. De obicei cand aleg bootarea apas pe F11. Dar acum îmi arata un patrat cu cu logo ul firmei HP si scrie urmatoarele:

Boot Menu
FreeDOS
Hp Documents
Automatic boot in 4 seconds...

Apoi apare acest ecran:
1- Load FresDOS including HIMEM-XMS memory driver.
2- Load FreeDOS without drivers.
Select from Menu [12], or press [ENTER],
(Selection=1) - 3
Singlestepping [F8] is: OFF

Dupa cea de sus îmi apare asa:
C: \ >_

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Trebuie sa alegi meniul de Boot rapid (Boot Menu la tine)
Va aparea o fereastra din care trebuie sa alegi stickul (litera atribuita lui, sau numele stickului exact (brandul si modelul) sau va aparea ceva general, gen: Flash Memory... USB Flash, ceva de genul)
Apoi va incepe instalarea.
In BIOS nu trebuie sa umbli, lasa SSD ul asa cum e (pe prima pozitie, nu trebuie pus stickul primul, doar te complici daca procedezi astfel.
Din Boot Menu poti face tot ce e nevoie).
SHORTCUTUL pentru Boot Menu e probabil F12, daca vad eu bine acolo, daca nu, incearca-le pe toate intre F9 si F11.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am intrat în setarile bios.
La boot menu am 4 variante dar nu-mi dau seama care ests usb ul, nu scrie. Nu vreau sa fac vreo gafa.
Am asa:
1. UEFI OS WDC P SN530 SDBPNPZ-256-1006.

2.DEBIAN WDC PC SN530 SDBPNPZ-256G- 1006

3.IEFI: KDI MSFT WINDOWS10 PMAP

4.Boot from EFI file.

Vreau sa-l instalez pe ssd. Deci primele doua se refera la ssd?

Iar la bios settings, boot option:
Uefi boot order
Os boot manager
Uefi os..ca prima varianta de sus.
Debian..ca a doua varianta de sus.
Usb flash drive/usb hard drive
Usb cd/dvd rom drive
Network Adapter.
Aleg de aici usb flash drive?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Nu trebuie sa intri in BIOS, ti-am mai spus.
Daca pui stickul in BIOS pe primul loc, cand isi va da restart prima data in timpul instalarii, va incepe instalarea de la 0.
Rezolvare: cand isi da restart, trebuie fie sa scoti repede stickul, pana nu booteaza iarasi de pe el, fie apesi tasta pentru Boot Menu, si alegi SSD ul, ca sa continui instalarea de pe SSD.
Iar la final trebuie sa pui din nou SSD ul pe prima pozitie.

Nu e mult mai simplu sa accesezi doar tasta pentru Boot Menu, fara sa schimbi nimic in BIOS?

| Kasya explică (pentru NLS):

Am apasat pe F12 dar îmi apare tot asta.

Boot Menu
FreeDOS
Hp Documents
Automatic boot in 4 seconds...

Apoi apare acest ecran:
1- Load FresDOS including HIMEM-XMS memory driver.
2- Load FreeDOS without drivers.
Select from Menu [12], or press [ENTER],
(Selection=1) - 3
Singlestepping [F8] is: OFF

Dupa cea de sus îmi apare asa:
C: \ >_

Iar daca apas F9 îmi apare asta:
Boot Menu
UEFI OS WDC P SN530 SDBPNPZ-256-1006.

DEBIAN WDC PC SN530 SDBPNPZ-256G- 1006

UEFI: KDI MSFT WINDOWS10 PMAP

Boot from EFI file.

Trebuie sa aleg cumva de aici cea cu windows10?

| Kasya explică (pentru NLS):

Gata, multumesc mult!
Deci depinde de taste.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Fiecare producator, precum si fiecare generatie de BIOS. Are alte taste pentru meniul de Boot sau pentru accesarea BIOS ului.

| Kasya explică (pentru NLS):

Înca ceva.
Vreau sa-l inslatez pe ssd dar sunt prea multe partitii.

Drive 0 unallocated space- 931.5GB
Drive 1 partition 1- 512.0MB
Drive 1 partition 2- 4.9GB
Drive 1 partition 3- 510.0MB
Drive 1 unallocated space-232.6GB

Partitia 2 cumva?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Sau ultima?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

El a venit cu sistemul de operare FeeDos preinstalat, nu?

Asta inseamna ca Drive 1 este SSD ul, nu Drive 0 (in plus, Drive 0 e mai mare, e HDD ul).

Creeaza o partitie noua cu spatiul nealocat de la Drive 1..acei 232GB
De la butonul New din dreapta
Si pe aceea instalezi windowsul.
Nu e necesar o mai si formatezi z fiind SSD.
Daca ar fi HDD, ar fi obligatorie formatarea.

| Kasya explică (pentru NLS):

Eu cred ca este ultimul. Primul cred ca este hdd ul pentru ca are 1TB dar îmi arata doar 931.

| Kasya explică (pentru NLS):

Deci dau la new si ce scriu la size? Nu ma pricep la astea. Daca dau sa îl instaleze în cel cu 232.6 gb are ceva? Fara sa mai dau la new. Doar este ssd ul. O sa-mi apara o partitie sau doua în plus cu spatiu mai putin?
Eu vreau sa am Local Disk C care sa fie hddul de exemplu cu acei 931 gb, apoi local disck D care sa fie ssd ul. Si Local Disk F cu cea mai ramas cred. Daca o sa existe.