| Kasya a întrebat:

Buna!
Se pare ca am întampinat iar o problema. Mi-am cumparat prima unitate si cand am încercat sa bag cablul de la monitor în priza a facut flama. Am un prelungitor cu 5 prize. În el aveam bagate cablul de alimentare de la net si o lampa. Am verificat monitorul la o alta priza si se aprinde, unitatea noua la fel, se aprinde si ea. Am luat un alt prelungitor si am bagat cablul de alimentare la el ca sa am net.Deci acel prelungitor cu 5 prize s-a ars.Are 3000W.
Nu suporta? Ce tip de prelungitor ar trebui sa îmi cumpar? As avea nevoie de 5 prize.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, acum am vazut...
Ce ziceam eu mai inainte?
F9... F12

Vezi ce scrie mai sus, la tine?
F9 e tadta pentru Boot Menu

Si da, optiunea a 3-a, aceea cu Windows 10. reprezinta stickul

88 răspunsuri:
| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Tocmai ca merge, chiar daca e original.

Si al meu e oarecum "original",
(kitul de instalare de pe site-ul oficial Microsoft,
iar serial am cumparat de pe net
(nu e chiar legal, dar rezultatul e un Windows original)) si nu am cont Microsoft.

Cand iti apare sa faci cont, incearca sa imi spui tot ce scrie in acea fereastra.
Se poate face un asa numit cont Offline, care nu are treaba cu Microsoft.
Si nu retine setari anterioare.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

"Pot sa formatez ssd ul?"
Pentru SSD e mai sanatos fara Format, nu e nevoie, ajunge sa stergi toate partitiile ce apartin de el, si sa le refaci intr-una singura... (va fi creat un singur Unallocated Space, si dai New pentru toata cantitatea aceea de MB ce apare acolo)

Cea de 5.9 GB e probabil sistemul acela de operare (FreeDOS) de care oricum nu ai nevoie, e foarte rudimentar.
Iar pe cele doua de 500MB, fie nu se afla nimic, fie pe una dintre ele sunt drivere... pe care le gasesi pe net, dar dupa cum vezi, nici macar nu e nevoie de ele, pentru ca W10 se ocupa de tot (doar pentru Video e indicat sa instalezi tu).

| Kasya explică (pentru NLS):

Îmi arata mai multe partitii.
Drive 0 partition 1- 15.0MB
Drive 0 partition 2 new volume- 931.5GB
Drive 1 partition 1- 512MB
Drive 1 partition 2- 4.9 GB
Drive 1 partition 3- 510 MB
Drive 1 partition 4 recovery- 529MB
Drive 1 partition 5- 100 MB
Drive 1 partition 6- 16 MB
Drive 1 partition 7- 232 GB

Pot formata partition 7? Este ssd-ul.
Partitia 2 new volume nu o stwrg, o las asa ca e hdd-ul.
La restul pot sa dau delete sau fac o prostie?
Sa las si cel cu 4.9Gb?
Scuze ca îti pun atatea întrebari dar nu vreau sa fac vreo prostie, sa sterg ceva ce nu trebuie.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Acum am vazut ce ai scris mai sus. Deci nu formatez ssd-ul.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Drive 0 partition 1- 15.0MB
Drive 0 partition 2 new volume- 931.5GB

Aceste 2 partitii reprezinta HDD-ul, acestea doua nu are rost sa le mai stergi acum (desi ai putea, caci e momentan gol, nu pierzi nimic.
Pe viitor HDD-ul NU il stergi.
Niciodata! Altfel pierzi tot ce ai depozitat pe el.)

Celelalte le stergi pe TOATE.
Cand dai New, o sa faca 3 partitii:
cea de baza, de 230 si ceva de GB
una de 16MB
si una de 500MB (sau 100MB)

Acum sunt mai multe, tocmai pentru ca si acea partitie de 5, 9GB avea create niste partitii mici de sistem.

Nici o problema, nu ma stresezi inca. happy

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, asa mi-au aparut dupa ce am dat la new.
Acum am:
231.3gb-ssd
931.5gb-hdd
6.5gb
16.0mb
529.0mb
100.0mb
O sa-l instalez iar cand ajung la cont o sa-ti scriu.

| Kasya explică (pentru NLS):

Deci ele se sterg daca dai doar delete. Nu trebuie neaparat formatare. Nu-ti ramane windowsul anterior.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Poti urca undeva o imagine din acel ecran?
Nu ar trebui sa existe acea partitie de 6.5 GB...
Trebuia sa fie adunata la cei 231GB

Si da, pentru SSD nu e nevoie de Format.
(Pentru HDD e indicat, dar odata ce ai lucruri depozitate pe el, nu te mai atingi de el, sa il stergi, sa il formatezi...)

Nici inainte nu ti-a ramas Windowsul anterior,
doar a facut la final niste setari memorate cumva in contul Microsoft, si a aratat ca Windowsul anterior.

Dar era Fresh.

Ca sa nu mai patesti la fel, nu te mai oga cu contul de Microsoft.
Te ajut sa il ocolesti, daca imi spui tot ce scrie acolo, pe de rost nu mai stiu exact cum se numeste.

| Kasya explică (pentru NLS):

Sa sterg iar si sa dau la new?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Incearca sa stergi toate acele partitii de la Drive 1,
pana ramane un singur spatiu nealocat.

Apoi la final dai New, si ar trebui sa faca doar 3
(~238GB,
16MB,
100MB sau 500MB)

Plus cele doua de la Drive 0, care reprezinta HDD-ul
Drive 0 partition 1- 15.0MB
Drive 0 partition 2 new volume- 931.5GB

Daca nici dupa acest pas nu reusesti, lasa asa.
Alegi partitia de 231 GB si treci la instalare.

| Kasya explică (pentru NLS):

Drive 0 unallocated space 931.5gb
Drive 1 unallocated space 6.5gb
Drive 1 partition 1-16.0 msr reserved
Drive 1 partition-2 recovery 529 mb
Drive 1 partition 3-100 mb
Drive 1 partition 4-231.3gb

Nu stiu de ce este acea partie cu 6.5 acolo.
Las asa si continui cu instalarea?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Gata, am ramas cu doua.
931.5gb si 238.5gb.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Au aparut 529.0MB, 100MB si 16MB.
Hdd-931.5gb
Sdd-237.8gb
Îl las las si trec la instalare.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Asa da happy

| Kasya explică (pentru NLS):

Îmi apare asa:

Let's add your account.
Email, phone or skype
Create account
Si nu pot sa dau next fara sa-mi fac cont.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Ai cumva Windows 10 versiunea Home?
Daca da: sad face
Pare-se ca nu se mai poate crea cont Offline (Local User Account) in versiunea Home.
Pana in 2019 s-a putut.

https://www.howtogeek.com/......-creation/

In cea Pro se poate, am instalat de 2 saptamani Windows 10 Pro pe un miniPC.

"On Windows 10 Professional, there’s reportedly a "Domain Join Instead" option that will create a local user account.
But that’s only on Windows 10 Professional.
Windows 10 Home doesn’t have this option at all."

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://www.youtube.com/watch?v=5N_sLEHM_Ss

DAR uite si rezolvarea

ar fi trebuit sa scoti netul inainte sa ajunga sa te intrebe de cont

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, windows10 home. Am citit si eu ceva despre asta ca nu se mai poate. Îl las asa. N-are nimic. Multumesc oricum pentru tot.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am dat back si am oprit netul. Acum apare altceva?
Who's going to use this pc?
Daca o sa scriu numele meu o sa-mi apara complet de data asta?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Da, asa ar trebui.
Din cauza conectarii cu contul MS, a preluat fostele setari de pe celalalt PC data trecuta.
Nu te mai conecta cu contul MS niciodata.
Il poti activa si fara el, legand serialul la placa de baza.
Iar pentru ca Licenta e Retail (FPP - Full Package Product) o poti muta oricand pe alt PC (intai trebuie dezinstalata de pe actualul).

| Kasya explică (pentru NLS):

Gata, am reusit. Mi-a aparut pe desktop poza cu logo-ul de la windows.
Hdd-ul iar nu mi l-a aratat dar am dat la disk management, apoi la new simple volume si am New Volume E de 931gb.
Cred ca o sa dau la rename si o sa scriu "local disk" în loc de "new volume."
Multumesc mult!?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Multumesc mult! happy*

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Pt putin!
Nu uita de driverul pentru video de pe site-ul nVidia.

Cand mai ai probleme, sunt aici.
Daca vrei, stiu un program ce iti readuce meniul de start, cum avea Windows 7.
Eu n-as putea folosi Windows 10 fara el.
Vezi mai jos cum arata:

https://imgur.com/0ffSkRB

Suplimentar, daca doresti sa mearga si mai bine, ar mai fi niste setari de facut, dar probabil nu mai ai chef acum.

E bine sa dezactivezi Cortana si Telemetria (iti pot da comenzile),
si totul de la Settings - Privacy ar trebui pus pe OFF (exceptie Camera si Microfonul).

Toate acestea nu fac decat sa te spioneze (in principiu inregistreaza tot ce faci pe calculator si mai ales ce cauti pe net) si trimit catre serverele Microsoft diverse date.
Asta inseamna ca pe langa spionaj, procesorul efectueaza mereu diverse operatii (inutile).

Deasemenea, exista aplicatii moderne care se pot dezinstala, si ar fi recomandat sa o faci.
Eu de exemplu le-am dezinstalat pe toate, si le-am inlocuit cu aplicatii terte, care functioneaza mult mai bine, se deschid mai repede, nu mai au acel lag...

VLC pentru filme (in loc de Movies and TV)
AIMP pentru muzica (daca intentionezi sa descarci muzica in calculator) (in loc de Groove Music)
IrfanView pentru imagini/poze (in loc de Photos)
etc etc

Nu folosesc nimic dintre aplicatiile cu care vine (Calendar, Alarme, Maps, si toate celelalte carora nici macar nu ma obosesc sa le retin numele).
Nici macar Calculator, l-am inlocuit cu cel din Windows 7.
laughing
Rezultat: un Windows MULT mai sprinten, fara pic de lag (asta pentru ca am oprit si niste servicii pe care nu le folosesc, dar tu nu trebuie sa mai faci si asta.

Ajunge daca ai opri telemetria, Cortana, totul de la Privacy pe OFF, si dezinstalarea aplicatiilor care te lasa sa le dezinstalezi).

| Kasya explică (pentru NLS):

Chiar acum instalam driverul. Restul las pe maine.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru NLS):

Daca il sunai si puneati pe camera nu mai era nevoie de aproape 100 mesaje si de ore de asteptari

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru NLS):

Raspunsu castigator este total aiurea daca citesc intrebarea, el este un dialog care nu reflecta nimic in legatura cu intrebarea,, intrebarea care ar fi avut acest raspuns castigator era cum intru in meniul de boot ca sa instalez windows?

| Kasya explică (pentru LasleaIoan1972):

Nu conteaza, m-a ajutat foarte mult si merita.

| FantasyBoy a răspuns:

Legrand, Scheneider, Moeller. nu ciurucuri din piata.