| Kasya a întrebat:

Buna!
Se pare ca am întampinat iar o problema. Mi-am cumparat prima unitate si cand am încercat sa bag cablul de la monitor în priza a facut flama. Am un prelungitor cu 5 prize. În el aveam bagate cablul de alimentare de la net si o lampa. Am verificat monitorul la o alta priza si se aprinde, unitatea noua la fel, se aprinde si ea. Am luat un alt prelungitor si am bagat cablul de alimentare la el ca sa am net.Deci acel prelungitor cu 5 prize s-a ars.Are 3000W.
Nu suporta? Ce tip de prelungitor ar trebui sa îmi cumpar? As avea nevoie de 5 prize.

Răspuns Câştigător
| FantasyBoy a răspuns:

Da, acum am vazut...
Ce ziceam eu mai inainte?
F9... F12

Vezi ce scrie mai sus, la tine?
F9 e tadta pentru Boot Menu

Si da, optiunea a 3-a, aceea cu Windows 10. reprezinta stickul

88 răspunsuri:
| Kasya explică:

Iar acest prelungitor cu 5 prize era bagat într-un alt prelungitor care avea doar o priza. Poate s-a ars acel prelungitor în care era bagat cel cu 5 prize? Se întampla ceva daca vreau sa verific cu un telefon mai vechi? Sau sa încerc cu un creion de controlat tensiunea? Nu stiu care din ele nu mai merge si mi-e cam frica sa încerc.

| Kasya explică:

Am verificat. Ambele prelungitoare sunt bune. Au curent. Eu nu înteleg de ce a facut flama si n-a mai mers nici netul, nici monitorul, nici unitatea.

| Kasya explică:

Ma gandeam sa scot primul prelungitor din priza si sa le bag pe celelalte în cele 5, ca sa nu am curent. Apoi îl bag si pe ala în priza si nu cred ca o sa mai faca flama.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Deci eu am un prelungitor cu o priza care este mai lung în care este bagat prelungitorul cu 5 prize care este mai scurt. Dupa ce am bagat lampa si cablul de la internet in cel cu 5, am introdus apoi cablul 8n priza de la perete. Au mers. L- am scos si dupa ce l-am introdus n-a mai mers. Am încercat iar si a functionat. Am verificat fiecare priza cu creionul de control si au curent, oare cablurile au ceva? Deci de la unitate nu are de ce sa fie. Cum am spus mai sus, am verificat la priza din perete si au mers toate. Doar asa pot. Prelungitorul cu o priza este introdus in cea de la perete pentru ca este mai lung, iar cea cu 5 este introdus in prelungitorul doar cu o priza.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Am masurat cu ruleta. Am luat lungimea si latimea camerei, am 3m si 2m. Mai am si mobila si o sa vina în spatele lor la priza de la perete. Deci un prelungitor de 5m cu 5 prize.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

PC-ul cel nou are cu siguranta o sursa cu putere mai mare (la fel si consumul, asta conteaza de fapt), insa calculatorul consuma curent nesemnificativ in comparatie cu cat poate sustine un prelungitor.

Fie priza are probleme, fie prelungitorul e intrerupt/face contact slab (prin asta se explica si flamele, si daca el e problema, poate chiar sa se topeasca si sa faca scurt).

https://www.emag.ro/......D9L43CBBM/

Eu as recomanda sa incerci asa ceva, cu siguranta nu ii va face rau.
Poti cauta si la un magazin local de electrice.

Important e sa aiba protectie la supratensiune, (la suprasarcina nu e neaparat cazul, daca nu ai de gand sa bagi fier de calcat, resou, aerotherma, uscator de par sau calorifer pe ulei, etc in aceeasi priza), sa suporte totusi 3000W si 16A, si de preferat sa aiba intrerupator, e util in Romania, unde se ia des curentul (pleci de acasa, opresti alimentarea de la buton, si ai liniste).

Daca ai avea un uscator de par mai vechi de care nu mai ai neaparat nevoie, (sau alt aparat dintre cele insirate de mine mai sus), ai putea testa putin cu el, incercand pe rand fiecare prelungitor. Nu le mai conecta impreuna.

Atentie, se poate si ca in prelungitorul cu 5 pozitii, sa fie arse contactele intr-o singura priza, si restul sa functioneze fara probleme, e bine sa le verifici pe toate.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am verificat toate prizele din cel cu 5 si merg toate. Chiar acum am bagate în el clablul de la net si o lampa.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am observat ceva. Am bagat unitatea noua într o alta priza si am observat ca ventilatorul de la sursa de alimentare nu merge, doar celelalte. Cand a facut flama s-a ads oare? Exact prelungitorul de alimentare de la monitor am bavat si a facut flama.

| Kasya explică (pentru Kasya):

S a ars*

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

N-as crede.
Stii ca unele surse au asa numitul 0-RPM mode, adica incepe ventilatorul sa lucreze doar cand sursa e minim in 35% load.
Asta pentru ca ventilatorul ar merge in van daca sursa nu e inca incalzita sa aiba ce sa raceasca.
Ca sa vezi daca isi da drumul, pune pe Youtube un videoclip 8K de peste 10 minute, apoi mai deschide unul la fel, tot ceva sa puna procesorul la treaba.
Cand procesorul lucreaza peste 50%, si sursa ar trebui sa fie stresata si sa inceapa sa se incalzeasca, deci ventilatorul sursei va porni.

| Kasya explică (pentru NLS):

N-am apucat sa instalez nimic pe el. Dupa a facut flama aceea l-am lasat asa, exact cum a venit.Nu are windows instalat, nu are nimic.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am facut altceva. Am bagat toate alea în el dar în prize diferite.Cand am pornit unitatea, la cateva secunde a pornit si ventilatorul de la sursa apoi s-a oprit. Poate ca nu are ce sa proceseze.O sa încerc sa bag stickul usb cu windows ca sa vad daca o ia.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Stai linistita, asa sunt construite unele surse mai moderne/mai recente.
0-RPM Mode presupune ca ventilatorul sursei va porni la scurt timp dupa ce apesi butonul de pornire, vreme de vreo 2 secunde, poate 3, apoi se opreste si oprit ramane, atata vreme cat incarcarea sursei nu trece de 30-35% (daca doresti si mai multa liniste, poti creste inca vreo 5-10 procente aceasta valoare din BIOS, dar nu recomand neaparat).

| Kasya explică (pentru NLS):

Am stick usb cu windows dar se pare ca nu reusesc sa- l instalez.Nu stiu cum sa fac. De obicei cand aleg bootarea apas pe F11. Dar acum îmi arata un patrat cu cu logo ul firmei HP si scrie urmatoarele:

Boot Menu
FreeDOS
Hp Documents
Automatic boot in 4 seconds...

Apoi apare acest ecran:
1- Load FresDOS including HIMEM-XMS memory driver.
2- Load FreeDOS without drivers.
Select from Menu [12], or press [ENTER],
(Selection=1) - 3
Singlestepping [F8] is: OFF

Dupa cea de sus îmi apare asa:
C: \ >_

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Trebuie sa alegi meniul de Boot rapid (Boot Menu la tine)
Va aparea o fereastra din care trebuie sa alegi stickul (litera atribuita lui, sau numele stickului exact (brandul si modelul) sau va aparea ceva general, gen: Flash Memory... USB Flash, ceva de genul)
Apoi va incepe instalarea.
In BIOS nu trebuie sa umbli, lasa SSD ul asa cum e (pe prima pozitie, nu trebuie pus stickul primul, doar te complici daca procedezi astfel.
Din Boot Menu poti face tot ce e nevoie).
SHORTCUTUL pentru Boot Menu e probabil F12, daca vad eu bine acolo, daca nu, incearca-le pe toate intre F9 si F11.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am intrat în setarile bios.
La boot menu am 4 variante dar nu-mi dau seama care ests usb ul, nu scrie. Nu vreau sa fac vreo gafa.
Am asa:
1. UEFI OS WDC P SN530 SDBPNPZ-256-1006.

2.DEBIAN WDC PC SN530 SDBPNPZ-256G- 1006

3.IEFI: KDI MSFT WINDOWS10 PMAP

4.Boot from EFI file.

Vreau sa-l instalez pe ssd. Deci primele doua se refera la ssd?

Iar la bios settings, boot option:
Uefi boot order
Os boot manager
Uefi os..ca prima varianta de sus.
Debian..ca a doua varianta de sus.
Usb flash drive/usb hard drive
Usb cd/dvd rom drive
Network Adapter.
Aleg de aici usb flash drive?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Nu trebuie sa intri in BIOS, ti-am mai spus.
Daca pui stickul in BIOS pe primul loc, cand isi va da restart prima data in timpul instalarii, va incepe instalarea de la 0.
Rezolvare: cand isi da restart, trebuie fie sa scoti repede stickul, pana nu booteaza iarasi de pe el, fie apesi tasta pentru Boot Menu, si alegi SSD ul, ca sa continui instalarea de pe SSD.
Iar la final trebuie sa pui din nou SSD ul pe prima pozitie.

Nu e mult mai simplu sa accesezi doar tasta pentru Boot Menu, fara sa schimbi nimic in BIOS?

| Kasya explică (pentru NLS):

Am apasat pe F12 dar îmi apare tot asta.

Boot Menu
FreeDOS
Hp Documents
Automatic boot in 4 seconds...

Apoi apare acest ecran:
1- Load FresDOS including HIMEM-XMS memory driver.
2- Load FreeDOS without drivers.
Select from Menu [12], or press [ENTER],
(Selection=1) - 3
Singlestepping [F8] is: OFF

Dupa cea de sus îmi apare asa:
C: \ >_

Iar daca apas F9 îmi apare asta:
Boot Menu
UEFI OS WDC P SN530 SDBPNPZ-256-1006.

DEBIAN WDC PC SN530 SDBPNPZ-256G- 1006

UEFI: KDI MSFT WINDOWS10 PMAP

Boot from EFI file.

Trebuie sa aleg cumva de aici cea cu windows10?

| Kasya explică (pentru FantasyBoy):

Gata, multumesc mult!
Deci depinde de taste.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Fiecare producator, precum si fiecare generatie de BIOS. Are alte taste pentru meniul de Boot sau pentru accesarea BIOS ului.

| Kasya explică (pentru NLS):

Înca ceva.
Vreau sa-l inslatez pe ssd dar sunt prea multe partitii.

Drive 0 unallocated space- 931.5GB
Drive 1 partition 1- 512.0MB
Drive 1 partition 2- 4.9GB
Drive 1 partition 3- 510.0MB
Drive 1 unallocated space-232.6GB

Partitia 2 cumva?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Sau ultima?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

El a venit cu sistemul de operare FeeDos preinstalat, nu?

Asta inseamna ca Drive 1 este SSD ul, nu Drive 0 (in plus, Drive 0 e mai mare, e HDD ul).

Creeaza o partitie noua cu spatiul nealocat de la Drive 1..acei 232GB
De la butonul New din dreapta
Si pe aceea instalezi windowsul.
Nu e necesar o mai si formatezi z fiind SSD.
Daca ar fi HDD, ar fi obligatorie formatarea.

| Kasya explică (pentru NLS):

Eu cred ca este ultimul. Primul cred ca este hdd ul pentru ca are 1TB dar îmi arata doar 931.

| Kasya explică (pentru NLS):

Deci dau la new si ce scriu la size? Nu ma pricep la astea. Daca dau sa îl instaleze în cel cu 232.6 gb are ceva? Fara sa mai dau la new. Doar este ssd ul. O sa-mi apara o partitie sau doua în plus cu spatiu mai putin?
Eu vreau sa am Local Disk C care sa fie hddul de exemplu cu acei 931 gb, apoi local disck D care sa fie ssd ul. Si Local Disk F cu cea mai ramas cred. Daca o sa existe.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Da, atat are exact, restul pana la 1TB e doar marketing.

Si asta ziceam si eu, ca Drive 1 e SSD ul, dar contine deja 3 partitii mici create, pe una e cu siguranta sistemul de operare FreeDOS, pe una trebuie sa fie drivere (posibil, nu sigur) iar ultima nu stiu exact ce contine, sau daca contine ceva.

Ai doua variante, fie faci cum am spus mai sus,
si creezi noua partitie din acel Unallocated Space de 232GB,
fie le stergi pe toate de la Drive 1, si creezi o partitie noua cu tot spatiul disponibil.

Tu ai nevoie doar de niste drivere pentru windows pe care e posibil nici macar sa nu le aiba depozitate acolo.
Si chiar daca sa presupunem ca are drivere, le gasesti si pe net, pe site-ul oficial al laptopului/PC-ului./placii de baza.
Eu am un HP (laptop, dar e acelasi lucru), a venit cu astfel de partitii, le-am sters din prima.
Drivere am luat de pe net.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Windowsul se instaleaza pe SSD, altfel l ai luat degeaba.
Trust me. Nu e ok cum doresti, desi poti face si asa.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Acum am observat ca nu merge sa dai next cand apesi pe celelalte partitii care au doar MB. Deci prima si ultima. Hdd si ssd. Celelalte 3 pentru ce sunt, partitiile 1, 2 si 3? E de la placa video?

| Kasya explică (pentru NLS):

Deci dau la ultimul, cel cu 232.6GB apoi la new. La size ce ar trebui sa scriu?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Îmi arata 238175 MB

| Kasya explică (pentru Kasya):

Sau las asa, dau apply si gata?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Nu scrii nimic, dai ok sau next, si va crea noua partitie cu maximul de spatiu disponibil.
Adica acei 232 gb.

| Kasya explică (pentru NLS):

S-a instalat. Dar de ce îmi apare pozape care am avut-o la desktop pe unitatea veche? Si de ce am în local disc C doar 231gb iar în D doar 510Mb?
Unde sunt cei 900 si ceva de gb?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Desktopul e exact cum a ramas. Am crezut ca se instaleaza de la 0 si o sa apara wallpaperul cu logoul de la windows. Aaa..ca n-am dat la hdd new? Ca sa-mi faca partitie?
Trebuia sa fac la ambele la fel?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Iar cand dau la start nu merge. Vreau sa-l opresc. Asa facea si pe unitatea cea veche. Eu nu mai înteleg.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

In D se rezolva, trebuie sa intri la Disk management, si sa creezi de acolo partitia D,...
Ai Discord?
Cat despre C, extrem de ciudat, ambele unitati de stocare sunt noi, si stickul contine un kit de Windows original?

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, este original. L-am cumparat din magazin, era sigilat. Acum merge sa dau la start. Am dat la disk management.
Scrie ca am 931. 51GB unallocated la disk 0.
Aici nu ma pricep cum sa fac ca-mi apara ca Local Disk E: 931 gb

| Kasya explică (pentru NLS):

Nu am discord

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Dai click dreapta pe Unallocated space, si o sa gasesti fie New Volume,
fie Change Drive Letters and Paths... Unde vei da Add...

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si lasa Windowsul mai bine sa aloce automat litera, nu forta tu sa puna F

| Kasya explică (pentru NLS):

Am dat dar nu pot apasa pe niciuna.
New simple volume...
New spanned volume...
New striped volume...
Iar ultimele doua, properties si help, pot da click pe ele.

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, asa o sa las. Doar am dat un exemplu.

| Kasya explică (pentru NLS):

Unde scrie disc 0. daca dau click dreapta îmi arata initialise disk, apoi doua optiuni:
MBR si GPT.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

New Simple Volume trebuie.
Ceva nu faci bine.
Ai selectat Unallocated Space, apoi click dreapta tot pe el?

https://answers.microsoft.com/......eb54cf0f77

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, exact ca în poza. Apar acele linii dar nu pot da click pentru ca îmi arata ca celelalte 4 din poza.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Alege GPT, pentru ca MBR nu mai e de actualitate, daca ai BIOS "nou", de tip UEFI.

BIOS = stanga imaginilor de mai jos (doar 2 sau foarte putine culori, si control doar din sageti)

UEFI = dreapta imaginilor (intens colorat, pictograme reprezentative pentru fiecare comanda sau functie, si e controlabil din mouse )

https://www.howtogeek.com/......521683.png

https://www.marksei.com/wp-content/uploads/2017/03/BIOSvsUEFI.jpg

| Kasya explică (pentru NLS):

Am ales GPT si acum pot da click pe "new volume". Dau next la toate?

| Kasya explică (pentru Kasya):

New simple volume*

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Da happy
uff, finally.

| Kasya explică (pentru NLS):

Gata, multumesc mult pentru ajutor!
A fost putin complicat pentru mine, e pentru prima data cand dau de aceste probleme.Mai am multe de învatat.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Pt putin!
Sa folosesti cu placere noua jucarie.

Vezi ca incetinirea aceea s-ar putea sa fi fost cauzata de faptul ca a inceput sa-si faca automat update-uri.
Toata ziua de astazi, poate si maine, o sa continue, si deci o sa mai vezi ca nu raspunde foarte smooth.
De fapt cred ca poti sa iti dai seama daca face update-uri, dupa activitatea Retelei (Network) si a SSD-ului, in Task Manager - tab-ul Performance.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/drivers/

Instaleaza driverul pentru placa video de pe site-ul oficial nVIDIA.
Adica linkul de mai sus.
Alegi la Product Series, GeForce 16 Series,
apoi 1660 Super, sau ce placa ai tu.
Windows 10 64 bit
engleza
game ready driver (dar si Studio e ok)

Descarci kitul, incepi instalarea si in rest e relativ simplu.
De alte drivere nu ai nevoie, decat daca observi ca ceva nu functioneaza corespunzator (sunetul, USB-urile, reteaua are viteza foarte mica, etc).
Windows 10 se ocupa de tot ce e nevoie, de aceea e bine sa ai rabdare cu el primele 2 zile, pana se actualizeaza.

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, e ciudat. Am observat ca numele meu nu mai e întreg. Asa arata si pe unitatea cea veche. Mi s-au sters cateva litere. De exemplu, cand vreau sa descarc ceva si ma întreaba unde vreau sa se faca descarcarea, îmi arata C:\Users\mihae\ App Data\Local\ Programs\Opera.
N-am reusit sa-mi pun numele complet, Mihaela si nu stiu cum sa fac asta, daca merge sa-l schimb. E ciudat ca apare tot asa.Credeam ca instaleaza windowsul de la 0. Adica este de la 0 dar ramane poza de pe desktop cand ar trebui sa fie cea cu logo ul de la windows. Iar în C tot "Mihae" apare.
Eu am formatat Local Disk C cand am instalat W10 pe unitatea veche si tot asa mi-a aparut mereu. Ciudat. credeam ca daca am alta noua nu mai apare.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Daca vrei, fa un exercitiu.
Mai instaleaza odata Windowsul, caci acum stii pasii, si sterge cu Delete Partition toate partitiile de la SSD (Drive 1... )

Cred ca inteleg de la ce vine problema ta.
Ai un cont Microsoft si te-ai conectat cu el?

Reinstaleaza-l si incearca fara cont.

Poti activa Windowsul si altfel, nu doar legand serialul de contul Microsoft. (treaba asta o faci dupa aceea, la instalare alegi ca nu ai un cod de activare).

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, tocmai am vrut sa specific asta. Ma pune sa-mi fac cont si cred ca nu merge sa dau next daca n-am.

| Kasya explică (pentru NLS):

Ok, si eu ma gandeam sa-l instalez iar. Pot sa formatez ssd ul?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Tocmai ca merge, chiar daca e original.

Si al meu e oarecum "original",
(kitul de instalare de pe site-ul oficial Microsoft,
iar serial am cumparat de pe net
(nu e chiar legal, dar rezultatul e un Windows original)) si nu am cont Microsoft.

Cand iti apare sa faci cont, incearca sa imi spui tot ce scrie in acea fereastra.
Se poate face un asa numit cont Offline, care nu are treaba cu Microsoft.
Si nu retine setari anterioare.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

"Pot sa formatez ssd ul?"
Pentru SSD e mai sanatos fara Format, nu e nevoie, ajunge sa stergi toate partitiile ce apartin de el, si sa le refaci intr-una singura... (va fi creat un singur Unallocated Space, si dai New pentru toata cantitatea aceea de MB ce apare acolo)

Cea de 5.9 GB e probabil sistemul acela de operare (FreeDOS) de care oricum nu ai nevoie, e foarte rudimentar.
Iar pe cele doua de 500MB, fie nu se afla nimic, fie pe una dintre ele sunt drivere... pe care le gasesi pe net, dar dupa cum vezi, nici macar nu e nevoie de ele, pentru ca W10 se ocupa de tot (doar pentru Video e indicat sa instalezi tu).

| Kasya explică (pentru NLS):

Îmi arata mai multe partitii.
Drive 0 partition 1- 15.0MB
Drive 0 partition 2 new volume- 931.5GB
Drive 1 partition 1- 512MB
Drive 1 partition 2- 4.9 GB
Drive 1 partition 3- 510 MB
Drive 1 partition 4 recovery- 529MB
Drive 1 partition 5- 100 MB
Drive 1 partition 6- 16 MB
Drive 1 partition 7- 232 GB

Pot formata partition 7? Este ssd-ul.
Partitia 2 new volume nu o stwrg, o las asa ca e hdd-ul.
La restul pot sa dau delete sau fac o prostie?
Sa las si cel cu 4.9Gb?
Scuze ca îti pun atatea întrebari dar nu vreau sa fac vreo prostie, sa sterg ceva ce nu trebuie.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Acum am vazut ce ai scris mai sus. Deci nu formatez ssd-ul.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Drive 0 partition 1- 15.0MB
Drive 0 partition 2 new volume- 931.5GB

Aceste 2 partitii reprezinta HDD-ul, acestea doua nu are rost sa le mai stergi acum (desi ai putea, caci e momentan gol, nu pierzi nimic.
Pe viitor HDD-ul NU il stergi.
Niciodata! Altfel pierzi tot ce ai depozitat pe el.)

Celelalte le stergi pe TOATE.
Cand dai New, o sa faca 3 partitii:
cea de baza, de 230 si ceva de GB
una de 16MB
si una de 500MB (sau 100MB)

Acum sunt mai multe, tocmai pentru ca si acea partitie de 5, 9GB avea create niste partitii mici de sistem.

Nici o problema, nu ma stresezi inca. happy

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, asa mi-au aparut dupa ce am dat la new.
Acum am:
231.3gb-ssd
931.5gb-hdd
6.5gb
16.0mb
529.0mb
100.0mb
O sa-l instalez iar cand ajung la cont o sa-ti scriu.

| Kasya explică (pentru NLS):

Deci ele se sterg daca dai doar delete. Nu trebuie neaparat formatare. Nu-ti ramane windowsul anterior.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Poti urca undeva o imagine din acel ecran?
Nu ar trebui sa existe acea partitie de 6.5 GB...
Trebuia sa fie adunata la cei 231GB

Si da, pentru SSD nu e nevoie de Format.
(Pentru HDD e indicat, dar odata ce ai lucruri depozitate pe el, nu te mai atingi de el, sa il stergi, sa il formatezi...)

Nici inainte nu ti-a ramas Windowsul anterior,
doar a facut la final niste setari memorate cumva in contul Microsoft, si a aratat ca Windowsul anterior.

Dar era Fresh.

Ca sa nu mai patesti la fel, nu te mai oga cu contul de Microsoft.
Te ajut sa il ocolesti, daca imi spui tot ce scrie acolo, pe de rost nu mai stiu exact cum se numeste.

| Kasya explică (pentru NLS):

Sa sterg iar si sa dau la new?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Incearca sa stergi toate acele partitii de la Drive 1,
pana ramane un singur spatiu nealocat.

Apoi la final dai New, si ar trebui sa faca doar 3
(~238GB,
16MB,
100MB sau 500MB)

Plus cele doua de la Drive 0, care reprezinta HDD-ul
Drive 0 partition 1- 15.0MB
Drive 0 partition 2 new volume- 931.5GB

Daca nici dupa acest pas nu reusesti, lasa asa.
Alegi partitia de 231 GB si treci la instalare.

| Kasya explică (pentru NLS):

Drive 0 unallocated space 931.5gb
Drive 1 unallocated space 6.5gb
Drive 1 partition 1-16.0 msr reserved
Drive 1 partition-2 recovery 529 mb
Drive 1 partition 3-100 mb
Drive 1 partition 4-231.3gb

Nu stiu de ce este acea partie cu 6.5 acolo.
Las asa si continui cu instalarea?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Gata, am ramas cu doua.
931.5gb si 238.5gb.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Au aparut 529.0MB, 100MB si 16MB.
Hdd-931.5gb
Sdd-237.8gb
Îl las las si trec la instalare.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Asa da happy

| Kasya explică (pentru NLS):

Îmi apare asa:

Let's add your account.
Email, phone or skype
Create account
Si nu pot sa dau next fara sa-mi fac cont.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Ai cumva Windows 10 versiunea Home?
Daca da: sad face
Pare-se ca nu se mai poate crea cont Offline (Local User Account) in versiunea Home.
Pana in 2019 s-a putut.

https://www.howtogeek.com/......-creation/

In cea Pro se poate, am instalat de 2 saptamani Windows 10 Pro pe un miniPC.

"On Windows 10 Professional, there’s reportedly a "Domain Join Instead" option that will create a local user account.
But that’s only on Windows 10 Professional.
Windows 10 Home doesn’t have this option at all."

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://www.youtube.com/watch?v=5N_sLEHM_Ss

DAR uite si rezolvarea

ar fi trebuit sa scoti netul inainte sa ajunga sa te intrebe de cont

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, windows10 home. Am citit si eu ceva despre asta ca nu se mai poate. Îl las asa. N-are nimic. Multumesc oricum pentru tot.

| Kasya explică (pentru NLS):

Am dat back si am oprit netul. Acum apare altceva?
Who's going to use this pc?
Daca o sa scriu numele meu o sa-mi apara complet de data asta?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Da, asa ar trebui.
Din cauza conectarii cu contul MS, a preluat fostele setari de pe celalalt PC data trecuta.
Nu te mai conecta cu contul MS niciodata.
Il poti activa si fara el, legand serialul la placa de baza.
Iar pentru ca Licenta e Retail (FPP - Full Package Product) o poti muta oricand pe alt PC (intai trebuie dezinstalata de pe actualul).

| Kasya explică (pentru NLS):

Gata, am reusit. Mi-a aparut pe desktop poza cu logo-ul de la windows.
Hdd-ul iar nu mi l-a aratat dar am dat la disk management, apoi la new simple volume si am New Volume E de 931gb.
Cred ca o sa dau la rename si o sa scriu "local disk" în loc de "new volume."
Multumesc mult!?

| Kasya explică (pentru Kasya):

Multumesc mult! happy*

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Pt putin!
Nu uita de driverul pentru video de pe site-ul nVidia.

Cand mai ai probleme, sunt aici.
Daca vrei, stiu un program ce iti readuce meniul de start, cum avea Windows 7.
Eu n-as putea folosi Windows 10 fara el.
Vezi mai jos cum arata:

https://imgur.com/0ffSkRB

Suplimentar, daca doresti sa mearga si mai bine, ar mai fi niste setari de facut, dar probabil nu mai ai chef acum.

E bine sa dezactivezi Cortana si Telemetria (iti pot da comenzile),
si totul de la Settings - Privacy ar trebui pus pe OFF (exceptie Camera si Microfonul).

Toate acestea nu fac decat sa te spioneze (in principiu inregistreaza tot ce faci pe calculator si mai ales ce cauti pe net) si trimit catre serverele Microsoft diverse date.
Asta inseamna ca pe langa spionaj, procesorul efectueaza mereu diverse operatii (inutile).

Deasemenea, exista aplicatii moderne care se pot dezinstala, si ar fi recomandat sa o faci.
Eu de exemplu le-am dezinstalat pe toate, si le-am inlocuit cu aplicatii terte, care functioneaza mult mai bine, se deschid mai repede, nu mai au acel lag...

VLC pentru filme (in loc de Movies and TV)
AIMP pentru muzica (daca intentionezi sa descarci muzica in calculator) (in loc de Groove Music)
IrfanView pentru imagini/poze (in loc de Photos)
etc etc

Nu folosesc nimic dintre aplicatiile cu care vine (Calendar, Alarme, Maps, si toate celelalte carora nici macar nu ma obosesc sa le retin numele).
Nici macar Calculator, l-am inlocuit cu cel din Windows 7.
laughing
Rezultat: un Windows MULT mai sprinten, fara pic de lag (asta pentru ca am oprit si niste servicii pe care nu le folosesc, dar tu nu trebuie sa mai faci si asta.

Ajunge daca ai opri telemetria, Cortana, totul de la Privacy pe OFF, si dezinstalarea aplicatiilor care te lasa sa le dezinstalezi).

| Kasya explică (pentru NLS):

Chiar acum instalam driverul. Restul las pe maine.

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Daca il sunai si puneati pe camera nu mai era nevoie de aproape 100 mesaje si de ore de asteptari

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Raspunsu castigator este total aiurea daca citesc intrebarea, el este un dialog care nu reflecta nimic in legatura cu intrebarea,, intrebarea care ar fi avut acest raspuns castigator era cum intru in meniul de boot ca sa instalez windows?

| Kasya explică (pentru LasleaIoan1972):

Nu conteaza, m-a ajutat foarte mult si merita.

| FantasyBoy a răspuns (pentru Kasya):

Da, acum am vazut...
Ce ziceam eu mai inainte?
F9... F12

Vezi ce scrie mai sus, la tine?
F9 e tadta pentru Boot Menu

Si da, optiunea a 3-a, aceea cu Windows 10. reprezinta stickul

| NLS a răspuns:

Era vechi, slab, a mai facut flama inainte?
In principiu un prelungitor pentru 3000W e arhisuficient, dar ia unul de calitate, cu cablu cat mai gros.
Tot ce ai acolo consuma sub 650W. (in cazul cel mai critic; in majoritatea timpului, nici atat).
Daca gasesti si nu sunt scumpe tare, ia un prelungitor cu protectii (macar la supratensiune).

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, e mai vechi, mai facea flama.

| Kasya explică (pentru NLS):

Nu sunt sigura în privinta prizelor. Casa e putin mai veche.Mi-e sa nu sara sigurantele daca iau o priza mai buna.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Sigurantele sar doar daca ai consumatori ce insumeaza o putere mare, dar cu un PC ca acela si un monitor nu e cazul.

https://m.emag.ro/......D4X7GJBBM/

Uite aici un model, doar ca are 10m.
Daca ai gasi cu aceleasi specificatii si protectii, dar la vreo 5m, ar fi perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia deala cu protectie overcharge. intrebi la electrice, e vreo 100 de lei si e gri

| FantasyBoy a răspuns:

Legrand, Scheneider, Moeller. nu ciurucuri din piata.