| eugenl a întrebat:

Buna seara.
Aceasta intrebare este adresata cunoscatorilor.
Ce distributie Linux complet functionabila si cu drivere proprietare s-ar potrivi pentru un laptop Dell N5110 cu 6GB RAM, processor Intel i5 2.4 GHz si placa video Nvidia Gforce 525M 1 Gb, avand in vedere ca e doar un chip graphic si contine si placa integrata video de la Intel. Pentru ca am reusit sa instalez un program care rula cand pe una cand pe alta programele cu o comanda din terminal, dar dupa 2 zile mi-a picat desktopul si am ramas in modul text si m-am intors la windows; Daca nu ma puteti ajuta cu o sugestie buna macar sa ma ajutati cu altceva. cum dezactivez placa integrata video sa raman numai cu cea dedicata din BIOS?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ubuntu, daca vrei ceva mai aproape de Windows!

| eugenl explică (pentru K0sti):

L-am incercat si te contrazic nu e aproape de windows.
Cel aproape de windows bazat pe Ubuntu e Linux Mint si altul e Zorin OS si pot mai fi.

| K0sti a răspuns (pentru eugenl):

Si Mint, da! Zorin nu stiu ca nu l-am incercat!

| eugenl explică (pentru K0sti):

Incearca si PC Linux OS, e independent

| K0sti a răspuns (pentru eugenl):

Ok, thanks!

| Zinus a răspuns:

Manjaro sau linux mint

| eugenl explică (pentru Zinus):

Manjaro sau un derivat de Arch Linux. A rezolvat Arch problema cu placa video hibrid, mai exact chip grafic? Ca in Ubuntu era o rezolvare dar mi-a cazut descktopul, deci nu era stabile. Poate exista o solutie pentru dezactivare direct din OS a placii integrate si rularea doar a chipului dedicat. Daca e mai stabil decat Linux Mint si a rezolvat problemele astea il voi instala si pe el programul de grafica 3D Blender. Ma poti ajuta cu astfel de informatii?