| sergiustephan a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu driverul placii mele video dedicate (nVidia GT 525M) si driverul placii integrate de la Intel i3. Am un laptop Dell Inspiron N5110 (daca ajuta cu ceva). Daca folosesc placa dedicata de la nVidia, mai are rost sa tin driverul pentru placa integrata? As vrea ca jocurile sa execute numai pe placa nVidia pentru o fucntionare oprima! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Dar cu ce te deranjeaza driverul ala ca sa-l dezinstalezi? Ai impresia ca se misca mai bine windowsul? Placa video integrata este de baza, adica ea lucreaza mai tot timpul iar cea dedicata intervine doar atunci cand cea integrata nu face fata. In principiu ai nevoie de ambele drivere! In jocuri nu tot timpul o sa ai nVidia!

| sergiustephan explică (pentru neluL):

Ok,mersi. Dar cum fac, ca atunci cand ruleaza un joc, sa execute placa video dedicata de la nVidia?

| neluL a răspuns (pentru sergiustephan):

Porneste ea automat cand placa integrata nu poate! Nu stiu daca ai setare in Bios sa stea pornita tot timpul!

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai in primul rand nu tu controlezi schimbul asta. Schimbul e dat in mare parte de sistem. Asa ca daca scoti integrata, o sa ai o rezolutie probabil foarte proasta, sau o sa isi reinstalareze fara voia ta driver-ul...
Jocurile, cele care consuma multe resurse, sunt rulate automat cu placa nVIDIA(tehnologia optimus se numeste).
Daca insa ai jocuri vechi care le ruleaza cu integrata si tu vrei cu dedicata, trebuie sa ai driverele de la ambele placi instalate(si de preferat actualizat).
Dai click dreapta pe desktop, nVIDIA control panel, si ai pe stanga: manage 3d settings. Dai la program settings(e langa global settings). Si aici poti sa vezi cu ce ruleaza programul, sau sa editezi tu daca sa fie cu dedicata sau cu integrata.
Dar atentie, nu seta la orice cu dedicata. Daca pui la cam orice cu dedicata, pe langa faptul ca performanta in gaming o sa fie mai scazuta(sa zicem ca pui pe browser cu dedicata si pe un joc. Daca le tii pe ambele deschise, dedicata o sa lucreze pentru ambele. Asa, dedicata se ocupa doar de joc si integrata de restul). Si 2, daca lasi dedicata la toate, laptopul o sa fie mai galagios, deoarece consuma mai mult si degaja mai multa caldura chiar si in lucruri banale.