| Alex979797 a întrebat:

Buna seara, am casti cu microfon care are doua mufe : una verde pentru casti si una roz pentru microfon. Dar la laptop am microfon incorporat si are loc doar pentru mufa verde, cand bag mufa verde in laptop nu mai merge microfonul incorporat, de ce?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Probabil mufa de la laptop are intrare și pentru microfon (asemeni căștilor de telefon mobil, care au trei „inele" (contacte) pe mufa coaxială ce intră acolo, spre deosebire de mufa standard de căști, care are doar două. Fă o probă cu o pereche de căști de mobil (cu microfon încorporat). Dacă merge cu alea, atunci trebuie să cauți o mufă adaptoare, dar sincer nu cred să fie - eu pân-acum n-am văzut așa ceva. Dar... nu se știe!

| Alex979797 explică (pentru mihai69):

Si mie mi se pare foarte ciudat... si nici nu am vazut asa ceva niciodata.

| K0sti a răspuns:

Simplu, pentru ca e mufa cu auto-deconectare! Cand bagi castile, taie difuzoarele si microfonul laptopului. Iti trebuie casti care au pe aceeasi mufa si difuzoarele si microfonul, nu pe mufe separate!

| BreK a răspuns:

Pentru ca tu bagi in laptop castile si s-ar putea ca acest lucru sa anuleze microfonul incorporat deoarece inrtoduci altul. Cel de la casti merge? :*

| Vio2003 a răspuns:

Pentru ca poate castile tale au fost programate sa mearga cu toate mufele bagate in calculator. Atata timp cat nu sunt puse amandoua, nu vor merge, dar foloseste castile de la telefon.