| stefantiby a întrebat:

Am de curatat o unitate PC dar nu am cu ce sa curat praful. Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa-l curat ce sa fac si ce nu pentru ca nu e al meu si am o usoara teama sa nu fac ceva. Vreau sa-l curat in intregime si placa video si ramii, de procesor nu ma ating caci mi-ar trebui o pasta pentru cooler...
Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Cu 2 lei poti sa faci asta http://www.tutorialepc.ro/cum-se-curata-un-calculator-de-praf.html si te asigur ca o sa ai un calculator mult mult mai curat decat orice alta metoda.

| Reparatoru a răspuns:

Normal praful se aduna in jurul ventilatoarelor,si in radiatorul de pe procesor.cel mai usor este sa il sufli cu un aspirator, si sa foloseti si o pensula obisnuita cu parul cat mai lung si sa fie curata [noua daca se poate] sunt ventilatoare care se pot demonta foarte usor, se curata si se pun inapoi.ok bafta

| krysstal a răspuns:

Ai grija sa nu folosesti un aspirator care aspira, ci care a sfle aerul, daca e pe aspirat poate sa traga vreun jumper de pe placa de baza si e posibil sa nu-ti mearga anumite functii ale pc-ului, cum ar fi sunetul, usb, video.

| Luciano2b2 a răspuns:

Cu un compresor, il folosesti pentru a aspira praful de pe componentele pc-ului, cu ajutorul acestuia treaba se rezolva in 2 minute cel mult happy

| Marin23 a răspuns:

Mai bine il cureti cu un aspirator "ce sufla aerul" gen cum au astia ce mai zugravesc apartamente, nu o sa ai nici o problema cu asa ceva.
La procesor nu ai ce umbla sa il scoti de pe acolo sa il stergi ca nu cred ca vei gasi ceva.
In rest daca te si pricepi cat de cat la componente e si mai bine in caz ca dai peste vreo mufa din greseala.
Cu un aspirator cum am spus mai sus il curat si eu de praf pe al meu si imi merge super, mai ales la sursa unde nu prea ai acces decat daca o desfaci.
ASPIRATOR CE SUFLA AERUL daca gasesti, daca nu recurgi la o carpa uscata si ii dai inainte cu mare grija.
Baftawinking

| ComatoseWine a răspuns:

Eu am auzit ca e bine cu spirt pentru ca se evapora repede.Sau cauta o solutie pentru asta sau un mini aspirator. CEva de genu!

| Kitty20 a răspuns:

Foloseste un feonhappy

| Madalina123 a răspuns:

Cu aspiratorul, iar in locurile greu accesibile cu betisoare de curatat urechilehappy

| xXadiXx a răspuns:

1.In nici un caz sa nu atingi procesorul 2. ia o carpa uscata si strege cu grija 3. si ai grija sa nu scoti nimica NIci o mufa nimica BFT