| Popovici_Sabin_1971 a întrebat:

Buna seara, am un macbook pro mid 2012 pe care am instalat windows 7. Intre timp in locul unitatii optice am pus un ssd tot de 240 gb ca si cel pe care am windows. Cum pot instala pe el mac os x?, daca se poate fara sa fiu nevoit sa formatez ssd cu windows 7. Multumesc.

2 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca nu mai ai macOS DELOC, this is gonna be a BAAAAAD 8lTCH!
de ce? nu poti, NU POTI sa scrii o imagine de macos din windows, am incercat la un moment dat vreo 5 programe si nici unul nu a mers, singura solutia a fost un macOS in vmware care era deja instalat (gasit pe t0rrenti) si scris de acolo cu tot cu emularea de usb (si vmware a trebuit crack-uit pentru asta ca sa vada macos)

a doua problema pe care o sa o ai e faptul ca NU poti lua macOS decat din Apple store, cel oficial, oricum, iar pentru asta iti trebuie TOT macOS

totusi, ce as face eu?
as scoate rack-ul cu ssd-ul si as pune unitatea optica inapoi, iar apoi as merge la o reprezentanta Apple si le-as cere reinstall de macOS pentru ca ai dreptul cel putin la versiunea cu, care a venit macbook-ul

PS totusi, nu am avut un mac niciodata, e posibil ca, ce link ti-a dat Ineys sa mearga, si kit-ul de macos sa fie bagat pe undeva si sa nu poata fi sters.