| Ovidiu281 a întrebat:

Buna seara, as vrea sa stiu ce fel de memorie are un laptop Acer aspire 3 AMD radeon 7520U. Vreau sa imi spuna cineva daca sunt integrate placuțele de ram in placa de baza.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Modelul A315-24P?

8GB sunt lipiti:

https://store.acer.com/......-kdesi-00b

Memory: Single-channel LPDDR5 SDRAM support:
8 GB onboard LPDDR5 system memory

###
pentru cazul in care ar fi avut si un slot de memorie ocupat sau liber, ar fi aparut ceva de felul acesta:

8GB Onboard + 8 GB DIMM

#### Ca fapt divers, cred ca e minim a 10-a oara cand spun:
uitati-va ce cumparati, pentru ca iesiti mai scump pe urma.

###
In plus, chiar cand exista 1 slot, si 1 placa sudata, esti partial limitat.
Trebuie sa iei mereu RAM cu aceeasi frecventa si cu aceeasi latenta(CL) cu cel sudat.
Iar daca vrei sa ai si Dual Channel, trebuie sa ramana si capacitatea celor 2 placi identica, deci in multe cazuri, adio upgrade.