| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, care este diferența între : DVD-ROM și DVD-RW,?
?

Răspuns Câştigător
| cfrtobias a răspuns:

Există trei versiuni principale ale formatului DVD:

DVD-ROM (Read Only Memory) numai pentru citire, discuri din fabrică
DVD-R (DL), DVD + R (DL) DVD care pot fi scrise o singură dată (inscriptibile)
DVD-RAM, DVD - RW, DVD + RW pot fi scrise de mai multe ori (reinscriptibile)

3 răspunsuri:
| TLF92 a răspuns:

Lol read only memory vs read and write memory

| TLF92 a răspuns:

Mai pe intelesul tau cu un DVD ROM unitatea ta doar citeste continutul unui DVD cu un DVD RW poti copia un alt DVD, ii faci un duplicat, o dublura gen

| Kakarotto2016 a răspuns:

Ce bagi in DVD-ROM nu mai poate fi sters si ce bagi in DVD-RW poate fi sters si bagat alteceva si apoi din nou poti sa stergi.
Si bineinteles DVD-RW este mai scump decat DVD-ROM de ex:
10 bucati DVD-ROM costa cat 5 bucati DVD-RW.