| SasaSasa2000 a întrebat:

Bună seara, doresc si eu o metoda prin care :
ce văd pe ecranul telefonului (Android)sa văd și pe televizor.
telefon: Ulefone S9 PRO (nu am auzit nimic de vreo funcție ascunsa de partajare.)
Televizor (non-smart) Philips (bunica știe ce model e).
Mulțumesc.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tv non smart, nu merge, nu comunică cu exteriorul prin radio

| gogu220 a răspuns:

Nu prea are cum sa mearga. Dar daca vizionezi un film pe you tube, ai pe telefon, in dreapta sus, semnul unui ecran de tv. daca apesi pe el si daca telefonul tau e compatibil cu televizorul bunicii, atunci se vor conecta.

| SasaSasa2000 explică (pentru gogu220):

Foarte amuzant?

| sierra1 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Ai auzit comunicare prin radiofrecvență, asta in afară de cea prin cablu, istețule? (scuză-mă dacă te jignesc)

| SasaSasa2000 explică (pentru sierra1):

Nu am auzit, proasto? (scuza-ma daca te jignesc)

| sierra1 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

" SasaSasa2000 explică : Nu am auzit, proasto?" - mai bine mai târziu...

ai uitat că nu vorbești cu bună-ta, du-te și spune-i că ești necioplit și-i ceri scuze

| SasaSasa2000 explică:

Pentru a face un lucru bine tresa al faci singur.

Folosire ChromeCast sau alt dongle
Daca nu detinem un Smart Tv putem sa il transformam intr-unul folosind un dispozitiv ieftin ca Chromecast. Chromecast este un mic gadget care se conecteaza prin HDMI la televizor si se alimenteaza la portul USB al televizorului sau la o priza.

Desigur poti opta si pentru un mediaplayer extern cu WiFi care permite functia de oglindire ecran. Un mediaplayer este mai mult de atat – poate rula orice fisier, are web browser si multe altele. Practic functioneaza ca un mic PC cu Android si iti transforma televizorul intr-unul super smart.

Mulțumesc pentru. Răspunsurile voastre Nefolositoare, și mulțumesc pentru. Timpul pierdut.