| sebion92 a întrebat:

Buna seara,

Ma poate ajuta cineva cu explicarea unui program scris C# si ASP.NET?

Am nevoie de ea pana luni.
Trebuie sa stiu ce face fiecare linie plus sa am o descriere foarte detaliata a programului. Este pentru o prezentare de proiect la facultate.
Programul este aici:
https://www.mediafire.com/? ushns6iwy1n371o

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Asa cum am promis, iti las un link de unde poti descarca proiectul comentat: https://www.dropbox.com/s/gxznxzvxa4rspql/Proiect.zip?dl=0
Un comentariu: Cu privire la discutia despre baza aceea de date, te anunt cu regret ca proiectul nu foloseste SQL, pastreaza mesajele InMemmory, acea conexiune are legatura cu Session, dar nici pe aia nu o foloseste pentru ca are setat in web.config sessionState - InProc, adica este administrata InProcess deci... Desigur ca se poate crea un API care sa trimita toate mesajele userilor la un custom database pentru referinte ulterioare, dar in momentul asta proiectul nu are implementat asa ceva.
PS: Spune-mi te rog cand ai descarcat proiectul ca sa-l pot sterge, stau prost cu spatiul in cloud.

15 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Nu-i bun linkul!

| sebion92 explică (pentru StefanKogut):

Aici este link-ul care merge: https://www.mediafire.com/? ushns6iwy1n371o
Trebuia eliminat spatiul de dupa "?"

| sebion92 explică (pentru StefanKogut):

Nu merge sa il scriu complet. Nu stiu ce are.

| StefanKogut a răspuns (pentru sebion92):

Si partea de HTML sau numai Chat.cs?

| StefanKogut a răspuns (pentru StefanKogut):

Inca ceva, coment-urile in engleza sau romana?

| sebion92 explică (pentru StefanKogut):

Tot proiectul, te rog.

La comentarii cum iti este tie mai usor. Unde nu se poate in romana, scrie in engleza. Eu l-am deschis cu Web Site din Visual studio 2010. Asta am avut ca mediu de dezvoltare. Trebuie sa ii explic profesorului tot ce contine proiectul pe care l-am facut.

Imi cer scuze pentru intarziere. Nu am calculatorul tocmai bun. Se misca foarte greu.

| sebion92 explică (pentru StefanKogut):

L-am deschis asa: Visual Studio -> File -> Open -> WebSite -> am selectat folder-ul si l-am rulat. Odata rulat am deschis o fereastra in browser (1 client), am copiat link-ul ala in 2-3 tab-uri si am completat campurile, la canal am pus, de exemplu, 1 pentru toti iar la nume, ce nume am vrut

Si asa am facut chat-ul sa mearga. A fost foarte uimit si incantat, iar acum vrea sa ii dau tot proiectul explicat bucata cu bucata.

| StefanKogut a răspuns (pentru sebion92):

OK, m-am uitat rapid peste el, si am cateva intrebari: softul asta funtioneaza?, daca da ii este necesara o baza de date, ca am vazut o conexiune in web.config? Inteleg ca Backup, Backup1 si Backup2 sunt ceea ce sugereaza denumirea, dar ce este _UpgradeReport_Files, fac parte din proiect in sens functional? Acum e cam tarziu sa ma apuc de el, dar il voi face in cursul zilei de maine, ok? Astept raspunsuri clare la intrebarile pe care le-am pus, iar daca softul are nevoie de baza de date pentru a functiona, te rog sa o pui undeva de unde s-o descarc. Ca sa pot comenta logica unui soft trebuie, mai intai, sa vad cum functioneaza.

| sebion92 explică (pentru StefanKogut):

Da. Programul este functional. L-am testat eu in mai multe moduri, in Internet Explorer. L-am si prezentat profesorului pentru a vedea ca merge (numai asa puteam primi nota de laborator) si a fost foarte impresionat de el. Am inteles, in mare parte, despre ce este vorba, dar nu sunt capabil sa scriu o descriere completa a programului intrucat nu stiu C# si nici ASP.NET ori HTML (unde sunt incepator).
Legaura cu baza de date o creeaza automat din cate am vazut. Banuiesc ca are o integrata in program sau stocata online, undeva. Fisierele Backup, Backup1 si Backup2, au aparut din senin si banuiesc ca apar dupa o terminare neprevazuta a programului.
Baza de date nu am gasit-o, dar in descrierea din care am luat-o spune ca exista una, intrucat foloseste tehnologiile SQL (Asta era si una din cerintele proiectului: contruierea unei aplicatii web, client-server, ce utilizeaza o baza de date SQL).
Aici este link-ul site-ului de unde am luat programul: http://www.enggroom.com/AspNet.aspx, iar programul este denumit "Online Chat Application in Asp.Net".
Am incercat sa aflu si eu ce este cu Upgrade Reports Files, dar nu mi-am putut da seama exact. Cred ca este o trimitere de rapoarte statistice catre baza de date stocata online. Cred ca face parte din proiect.

Aici ai cateva rulari ale programului, ca sa vezi ca merge, impreuna cu cateva explicatii: http://www.mediafire.com/download/64xcby5jzmteqg3/Rulare+Program.rar Le-am rulat cu Microsoft Visual Studio 2012, proaspat instalat.

Pe langa ce ti-am mai scris in arhiva, am observant de asemenea ca:
1. Ordinea de aparitie a mesajelor trimise este mereu sub forma de ciclu. Se respecta acelasi patern. Nu trebuie sa fie neaparat sa fie User 1-User 2- User 3, User 2- User 3- User 1, User 3- User 1- User 2, cum ti-am spus in imaginea 7. Am mai rulat o data si am vazut ca de data asta, mesajele le afiseaza in acesta ordine:
User 2 - trimite mesaj - User 1 –primeste primul - User 3 - primeste ultimul;
User 1 trimite mesaj- User 3 primeste primul- User 2 primeste ultimul;
User 3 trimite mesaj- User 2 primeste primul- User 1 primeste ultimul.
Nu inteleg de ce le ia asa, totusi.
2. Nu pot exista 2 Channel-uri in acelasi timp. Al doilea Channel il va bruia pe primul.
Incearca si tu si ai sa vezi la ce ma referi.
3. Are, in mod sigur, o baza de date stocata undeva.

| CinevaNou a răspuns (pentru sebion92):

Nu-mi imaginez cum ai putea explica cum functioneaza programul din moment ce zici ca nici C# si nici ASP.NET ori HTML nu stii. straight face

| CinevaNou a răspuns (pentru StefanKogut):

_UpgradeReport_Files este creat automat atunci cand faci upgrade la un proiect scris intr-o versiune mai veche. Ai folosit o singura versiune de visual studio pana acum?

| sebion92 explică (pentru CinevaNou):

Stiu Java, C+ si VB.NET.

| sebion92 explică (pentru CinevaNou):

Am folosit Visual Studio 2010 si 2012.

| StefanKogut a răspuns (pentru CinevaNou):

Trebuie sa recunosc ca niciodata nu m-a interesat cum converteste VS solutiile intre diferite versiuni. My bad!

| sebion92 explică (pentru StefanKogut):

Gata. L-am descarcat. Multumesc mult pentru ajutor. Sa ai parte numai de bucurie, sanatate si fericire in viata.