| octav005 a întrebat:

Bună seara. Placa de baza porneste si se opreste apoi repeta din nou acceasi chestie.
Ce am observat este ca coolerul de la procesor se învârte foarte încet.

A functionat pana acum. Vreo 5 ore și când l-am închis și își da drumul. A făcut chestia de mai sus. Care ar fi problema? Am încercat și fără hdd. Ram

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Se poate sa fie sursa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu am patit la fel si sursa a fost. Uneori nu are suficienta putere sa porneasca toate componentele si da restart cand e defecta.

| Ineys a răspuns:

Depinde...
Esti sigur ca ventilatorul functioneaza corect? Curata-l si verifica sa nu aiba ceva daune. Verifica si conexiunile, sa fie totul introdus corect si ferm ( sa nu aiba "joc" cum se zice pe romaneste ).
Poate sa fie si din cauza intrarii in care conectezi ventilatorul nu neaparat din cauza ventilatorului.

Prin "Placa de baza porneste si se opreste" cred ca te referi la PC in sine, ceea ce e explicabil deoarece fara ventilator CPU-ul se incinge foarte tare, ceea ce cauzeaza repornirile. Cel mai bine e sa incerci alt cooler sau cooler-ul la alt PC si atunci vezi care e problema.

Se poate sa fie si sursa cum zic baietii mai sus dar e greu de spus.

| octav005 explică (pentru Ineys):

Cu alt cooler nu am cum. Deoarece nu dispun de unul. O sa îl scot din placa și o sa I dau alimentare la 12 v sa văd dacă e ok

| danutzu96 a răspuns:

Schimba sursa ca e posibil sa ai filtrajele plesnite rau si sa intre sursa in protectie.

| octav005 explică (pentru danutzu96):

Pai cu accesI sursa a mers câteva ore.

| danutzu96 a răspuns (pentru octav005):

Nu conteaza ca a mers pana acum, imprumuta o sursa de la cineva si fa un test.

| octav005 explică (pentru danutzu96):

Am avut eu vreo 5 surse. La unele aceeasi problema. Am desfăcut procesorul. M.am uitat atent la pinii de la socket. Nici unul îndoit. Am schimbat și procesorul. Credeam ca de la el. Am scos bateria de la Bios. Acum văd ca cooler ul se tureaza normal. Problema este ca apare un meniu de la placa de baza. Cu boot meniu. Sa apăs pe f9. F12. Eu nu am tastatura pe usb și nici ce mufa veche. Am doar wireless și nu merge sa apăs.