| MystX a întrebat:

Bună seara! Știe cineva care e cauza pentru care telefonul meu nu se poate conecta la wifi, în schimb laptopul da? Și cum pot remedia problema? Mulțumesc anticipat și o seară frumoasă!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Cauze posibile:
- MAC filtering pe WiFi la router;
- Ai (doar) WiFi in 5GHz pe router si telefonul stie numia de WiFi in 2. 4GHz.

Ar ajuta mai multe detalii: ce model de telefon, ce model de router?

12 răspunsuri:
| MystX explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Telefon-iphone 5
La router iți zic tot ce scrie pe chitanță big grin
Routerul e de la Digi, Fiberhome scrie pe el, FiberLink 100 pe chitanță. Denumire:ONT_AN5506-02-FIG FIBERHO-ME-CUST.

Nu știu dacă e ok ce ți-am scris, dacă ai nevoie de mai multe detalii, mă mai uit incă 1 dată.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai semnal bun la wi-fi, atunci nu ai introdus bine parola.

| bystefu a răspuns:

Daca nu-ti gaseste reteaua,intr-adevar poate fi vorba de setarile de banda sau mac filtering,sau ai dat din telefon uitare/ignorare retea,ceea ce recomand sa resetezi setarile pentru retea. Daca iti gaseste,se conecteaza si nu ai net, vorbim de IP-uri fixe, care la fel, se configureaza manual din setarile telefonului. Daca iti gaseste reteaua si nu se conecteaza, verifica parola. Poti intra in meniul router-ului si sa faci switch din B/G/N in B/G sau invers.Incearca sa schimbi eventual si numele la retea.

| flixbuster a răspuns (pentru MystX):

Se pare ca esti fericit posesor de echipament RCS pentru fibra optica. Cred ca ai FiberLink 1000 (o mie) - adica internet Gigabit. Este o intreaga epopee cu echipamentul acela AN5506-02-FG: https://forum.softpedia.com/......506-02-fg/

Mai departe, ce inseamna exact ca nu se poate conecta?
Nu vezi reteua de pe telefon?
O vezi, dai conectare, introduci parola si nu se conecteaza?
Ai SSID ascuns la WiFi pe router?

| MystX explică (pentru flixbuster):

Da,sunt o fericită posesoare de echipamentul specificat de tine.
Îmi vede reţeaua, introduc parola şi nu se conectează apoi dispare şi iar trebuie să o caut in lista de WiFi, că-mi apar şi cele de la vecini.
Măi, nu cred că e ascuns. Scuze dacă nu-ţi dau cele mai clare raspunsuri, nu-s aşa de bună prietenă cu tehnologia. happy

| flixbuster a răspuns (pentru MystX):

Stai linistita, daca erai experta nu mai intrebai aiciwinking

Hmmm, daca iti vede reteaua, dai connect si nu merge, primul gand este ce s-a spus deja mai sus: parola incorecta.
Ai introdus recent parola si pe laptop? Ideea e sa fii sigura ca parola e corecta - daca o poti verifica in setarile router-ului.

SSID clar nu este ascuns - altfel nu ai mai vedea reteaua.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, Cind te conectezi la wifi de pe telefon ce i ti arata? Trebuie sa ai acelasi cont cu cel pe care il folosesti la laptop stiai nu? Daca pe telefon nu ai introdus acelasi username si aceiasi parolă ca pe laptop sunt slabe șanse sa te poti conecta, fi atentă nu te grabii cand scrii username si parola, aminteste ti daca le ai scrise pe laptop cu litere mari sau cu cifre sau si litere si cifre si introdule in telefon exact ca atunci cand ti ai facut contul pe laptop, altfel nu va merge, ce marca de telefon ai? Fa i actualizxari ca si din cauză ca nu este actualizat nu te poti conecta pe wifi, tu ce varsta ai? Mersi si mult succes

| MystX explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc.Voi mai încerca cu parola, o să fiu foarte atentă când tastez deși eu zic c-am introdus-o corect. Dacă nu, o modific și mai încerc.Da, am introdus parola pe laptop și a mers.

Mulțumesc din suflet pentru ajutorul oferit. happy

| MystX explică (pentru bystefu):

Mulțumesc mult!

| flixbuster a răspuns (pentru MystX):

Imi pare rau ca inca nu ti-ai rezolvat problema.
Daca nu merge si nu merge chiar si dupa ce te asiguri suplimentar ca parola este corecta, va trebui sa concluzionezi ca in versiunea de software si configuratia actuala telefonul si routerul tau nu se inteleg (exista astfel de situatii practice care in teorie nu ar trebui sa apara).

Cum s-a spus mai sus, in acest caz ar trebui sa incepi cu cautat actualizari: firmware pe router, firmware pe telefon. O alta varianta ar fi reset complet la telefon (cam radicala varianta). La router se poate si acolo reset complet dar nu iti recomand sa faci asta decat daca stii sa (re)configurezi un router (sau ai pe cineva care stie - dar vorbeste cu persoana inainte nu dupa pentru ca trebuie sa vada cum e deja configurat pentru a-l reconfigura ulterior).

| MystX explică (pentru flixbuster):

O scot eu la capăt cumva.
Routerul a fost recent reconfigurat (de către mine) deoarece intr-un moment de impuls am luat proasta decizie de a îl reseta, deci nu-i de mirare că nu merge totul cum ar trebui la cât de bine mă pricep la astfel de lucruri.

| MystX explică (pentru MystX):

Nu știu de ce nu mi-a apărut continuarea. laughing
*Telefonul se conectează la wifi-uri.Momentan sunt plecată, voi încerca când ajung să văd cum mai stă treaba.Revin cu detalii pentru a mulțumi incă o dată(încerc să fiu optimistă că va merge). happy