| Daniel1619 a întrebat:

Buna seara TPU am o problema legata de laptopul meu Asus x502c, bateria laptopului meu arata ca se incarca dar de fapt ea nu face nimic, adica eu bag incarcatorul arata ca se incarca dar sta pe loc nu face nimic, daca el este pornit si scot incarcatorul se stinge automat, am incarcat multe chestii si nu au mers pana si cea din Device Manager si tot nimic se incarca putin de maxim 4 ori arata ca se misca bateria si dupa iar se opreste cand pun mouse-ul pe ea imi scrie : plugged in, charging, dar nu se incarca, sta pe loc... ce as putea face daca ati mai intamplinat asemnea problema ce este de facut?

2 răspunsuri:
| master77 a răspuns:

Nu mai tine bateria, sunt metode de utilizare a bateriei pentru a-i prelungi durata de viata, daca nu e folosita corespunzator gen sta mereu la 5-10%, e folosita in jocuri cu grafica intensiva si se incalzeste prea tare etc. O baterie de laptop e vreo 200-300 lei si ar trebui sa te tina 2-3 ani, exista si baterii cu capacitate marita care tin mai mult.

| K0sti a răspuns:

Schimbi acumulatorul, din cate vezi e mortaciune!