| Deatcu_Gicu_1956 a întrebat:

Buna seara TPU.Buna seara dragi amici!
Am o problema cu unitatea optica,nu imi citeste dvd-r. Vreau sa va spun ca are toane, cand vede cand nu.M-ati putea ajuta in aceasta problema? Trebuie dus la service sau e ceva ce pot rezolva din taste? Multumesc si va doresc un Craciun Fericit alaturi de cei dragi

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Laserul obosit! Are un numar de ore de functionare, dupa care da in primire! Necesita schimbarea unitatii optice!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Asa i-am spus si eu.I-am ttrimis un dvd si cand il baga, odata il vede, altadata nu. A curatat si laserul dar din pacate tot asa merge, cand il vede cand nu.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Unitatea optica poate crea probleme fie din cauze tehnice datorate lui (e pe duca si trebuie inlocuit), fie din cauza calitatii discurilor. Daca folosesti cd-uri sau dvd-uri avand producatori diferiti, vei observa ca unele merg, altele nu. Aceeasi problema o am si eu cu unitatea optica. Ceea ce ma face sa cred ca e vorba de discuri si nu de dispozitivul de citire sau inscriptionare. Testul meu e unul foarte simplu: discurile Traxdata nu mi-au creat niciodata probleme si sunt recunoscute din prima. Astfel, imi dau seama ca alti producatori stau mai prost la capitolul calitate. De aceea e recomandat sa alegi doar acele cd-uri si dvd-uri care sunt functionale pe sistemul tau.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Trebuie curatat capul de citire. Daca face la fel dupa ce a fost curatat inseamna ca e nevoie de unul nou. La citire -R sau +R. Poate ar merge cu un update de firmware (dupa ca s-a incercat prima varianta). Se pot incerca toate variantele daca tot ajunge la cosul de gunoi.
https://www.youtube.com/watch?v=o2IH2jLUqbk
http://forum.softpedia.com/topic/491503-cum-se-curata-un-dvd-rw/
http://www.laptopulmeu.net/......rezolvare/

| edit28 a răspuns:

Poate fi din 3 cauze:

1. DVDurile sunt zgariate sau scrise incorect.
2. Unitatea optica este defecta.
3. Unitatea optica nu este conectata corespunzator sau nu ia destul curent din placa de baza.

Retineti ca daca aveti CD-ROM sau CD-WR acesta nu va citi DVDuri.

Răspuns utilizator avertizat