| DaTRoll a întrebat:

Trebuie sa incep studiile la facultatea de construcții ( UTCB) si am auzit ca voi folosi foarte mult programul CAD.Intrebarea mea este, ce ar trebui sa aibă laptopul meu, ce caracteristici? Ma incadrez in 2300lei?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

CAD nu e un program in sine.
E o abreviere pentru Computer Aided Design (Proiectare asistata de calculator)
Exista nenumarate programe CAD, unele specializate pe desen 2D, altele pe 3D, sau simulare, analiza de element finit, etc
Si difera in functie de domenii, dar sa nu intram prea adanc in detalii.

La facultatea aceea o sa incepeti cu Autocad (probabil versiunea 2019 pentru ca acum nu mai e ca pe vremea mea).
Iar pentru asta acea placa integrata din laptopul recomandat de Zaygon ajunge, la limita.
Totusi, ar fi mai bun ceva cu HD 630, dar depaseste bugetul

Daca o sa folositi in anii urmatori Autodesk Robot, pentru calcul structural, pentru asta nu mai prea ajunge.
Daca o sa folositi SAP2000 sau ETABS, nici pentru acestea nu sunt sigur ca ajunge, dar probabil ca da, se folosesc mai mult de procesor decat de placa video.

Daca o sa folositi Autodesk Revit Structure
sau Autocad Structural Detailing
(mai bine spus, urmasul lui Structural Detailing de la firma Graitec, cumparat de Autodesk), o sa te uiti foarte frumos la acel laptop si o sa-l pui in dulap, pentru ca o sa ai nevoie de un laptop cu o placa dedicata de la nVidia (merge si GeForce pentru produsele Autodesk, nu e nevoie de placa video Quadro, care ar fi mult mai scumpa)

Asteapta pana o sa aveti primele cursuri de CAD, sau intreaba-l pe profesorul de desen in prima ora de curs exact ce programe veti folosi.
Astfel vei putea cumpara ceva decent.

1 răspuns:
| Inferno a răspuns:

Sigur ca da. Am vazut si calculatoare extrem de slabe care ruleaza programul ala. Dureaza mai mult pana porneste.