| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce conteaza mai mult la o placa video pentru gaming, memoria video (ex. 1gb memorie video ) sau bus-ul de memorie biti ( ex. 256 biti )?
Dati-mi si niste exemple de placi video bune pentru gaming intre 800-1100 lei va rog. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

O placă grafică cu un procesor grafic cât mai puternic cu atât mai bine, asta înseamnă că va procesa imaginea rapid. Lățima de bandă de transfer trebuie să fie proporțională cu capacitatea magistralei slotului în care va fi montat.De exemplu nu are sens să pui o placă video de 256 biți pe o placă de bază ce are fsb de 800 că aceasta nu va fi capabilă să transfere datele la lățimea aia de bandă, din cauza că fsb-ul este prea mic și va deveni latentă. Memoria cu cât mai multa cu atât mai bine, asta înseamnă ca poate stoca informație procesată mai multă, tipul de memorie nu este așa important deoarece degeaba ai o placă video de un Gb dacă procesorul grafic e la 512 mz că această placă grafică nu va putea procesa imaginea suficient de rapid, la fel și cu tipul de ram. Poate fi GDDR 5 dacă CPU-ul grafic și capacitatea ei sunt mici.Succes

6 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

In general sunt toate importante. Degeaba ai o placa video buna, daca nu te ajuta si restul componentelor. succes!

| anonim_4396 explică (pentru laptopnews):

Am i5 quad core 3ghz, 4 Gb ram, hdd 1T, si doar placa video e praf : Nvidia GeForce Gt520. Toate componentele duc perfect, doar placa video e slaba.

| laptopnews a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles! Da, placa video nu e dintre cele mai performante!

| SpecialistIT a răspuns:

E super simplu in acest buget de ales.

Sub 1000 lei ai GTX660: http://www.mediadot.ro/......d2-edition
Peste 1000 lei ai HD7870 XT: http://www.mediadot.ro/......48mb-gddr5

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru SpecialistIT):

Si totusi ce conteaza mai mult? Memoria video, sau biti.

| SpecialistIT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici una. Tehnologia, chipul, anul fabricatiei si altele.
De ex. o placa video, de ex. 2900XTX avea 1GB memorie si 512 biti si cu toate astea, un HD7770 care are tot 1GB memorie, dar 128 biti...o bate de o usuca, distruge.