| anonim_4396 a întrebat:

stie cineva cum as putea pozitiona subtitrarea SUB film, nu Pe film in VLC? Adica pe banda neagra "borders"

Răspuns Câştigător
| CorontzGurGurul a răspuns:

Salut. In Tools->Preferences->Subtitles->Force Subtitles Position dar functioneaza doar cu valoare pozitiva, adica sa o muti mai sus. Mai jos cred ca ar insemna sa-ti iasa din zona activa video, si nu poate face overlay peste interfata programului. Daca fisierul e encodat cu margini negre, atunci se pune automat in partea de jos. Acele margini negre le pune playerul automat din cauza rezolutiei. Bafta

1 răspuns:
| charizard96 a răspuns:

Da, tragi de monitor pana se mareste cu catva cm. apoi scuturi oleaca monitorul ca subtitrarea sa cada pe negru. in caz ca ni merge inseamna ca subtitrarii ii este frica de intuneric.