| anonim_4396 a întrebat:

Buna.
Stiu ce vreau dar... nu am.
Asa ca am ajuns sa va intreb pe voi: Nikon B500 versus Panasonic Lumix mirrorless.
Vreau pareri din experientele voastre, nu din specificatiile de pe net. In afara de "e mai usor". Dupa specificatii am luat o plasa.
Nu stiu nimic despre Panasonic. Merci.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Panasonic Lumix ce model?
Ca degeaba iti zice careva ca G5 e naspa, cam orice mirrorless din anii aceia trebuie evitat, tehnologia asta s-a maturizat in ultimii 3 ani, au un autofocus mult mai bun ca la inceputuri.

Ca fapt divers, Panasonic ofera cel mai bun raport calitate pret, cand doresti filmare 4K.

Din gama Lumix am avut intr-o zi in mana GH5-ul, caci l-a adus un coleg la firma.
As zice ca nu isi merita banii, atata vreme cat nu vrei sa filmezi 4K@60.

Daca vrei sa si filmezi, nu exista ceva mai bun la pret apropiat.

| Vântulalb a răspuns (pentru NLS):

Gama mirrorless, stiu eu ca abia a aparut de cativa ani. Stii tu altceva? Spune-mi te rog, ca sa-mi confirm ceva.
Aparatul foto ma intereseaza strict pentru fotografii. Accidental doar cate un scurt film, acolo unde din cauza miscarii nu pot face o fotografie buna.