| Alinwowalyn a întrebat:

Bună sunt nou Și am o problema cu calculatorul meu.Am cumpărat o placa de baza mai exact faxconn g41m Și problema este ca, numi vede toti rami pe net și în manual spune ca vede maxim 8gb ram ddr2 Și eu bag 8gb si nu apare nimic pe ecran numa un bip de error Și dacă scot 4 gb merge numa 4gb citește am încercat toate sloturile funcționează numa nu vrea biosul sa vadă mai mult de 4gb am pus și 5 gb și 7 gb nimic numa 4gb....Ps. ..rami sunt la fel toți 4 Kingston 800mhz cumpărați dela același magazin toți funcționează testați pe rand 4x2gb ajutor ce trebuie să fac la bios...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema nu cred ca este de la placa de baza ci de la sistemul de operare, pesemne ai Windows pe 32 biti. Pentru a fi sesizata toata memoria RAM ai nevoie de sistem de operare pe 64 biti.

| AdrianLvs a răspuns:

Pai daca folosesti Windows pe 32 bit, nu o sa iti arate mai mult de 4 GB, deoarece windows-urile pe 32 bit nu citesc mai mult de 4 gb RAM.incearca windows x64, sa vezi ca o sa mearga.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai o problema cu un slot sau ai cumparat doua memorii fiecare cu frecventa ei ceea ce nu merge. La DDR3 merge sa pui doua placute cu frecvente diferite. La DDr2 nu merge.

| Alinwowalyn explică:

Nu are treaba cu windows pentru ca, când bag 8gb nu apare nimic pe ecran ....rămâne negru numa ventilatoarele merg yoti sunt ddr2 800mhz

| Alinwowalyn explică (pentru Salontanul):

Nu toate l-am loat la un fel 4 bucăți câte 2GB fiecare 800mhz ddr2 p.s nu are traba cu windows pentru ca când le bag rămâne ecranul negru

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Alinwowalyn):

Eu n-am scris nimic de Windows! Mai este o singura solutie: cineva sa fi schimbat BIOS-ul cu unul mai vechi. Ar trebui mers la un service. Eu as avea rabdarea sa incerc fiecare memorie in fiecare slot.