| anonimg a întrebat:

Va salut!
Placa de baza MSI MS 7309 ver1.3 (se mai numeste si K9N6SGM-V): https://www.msi.com/......6PGMF.html
Placa are 2 sloturi de ram DDR2, duce maxim 2GB, dar functioneaza doar cu 1GB ram deoarece 1 slot nu functioneza.
Intrebarea este: cum fac sa functioneze si cel de-al doilea slot?
Exista 2 placute de 1gb si amandoua functioneaza; dar pe rand(intr-un singur slot). Una are 667mhz iar alta 800mhz. Pe site-ul producatorului scrie ca placa de baza functioneza cu rami de 667mhz si cu 800mhz, dar nu stiu daca si impreuna.
Din ce m-am documentat, problema poate fi realizata si printr-un update de bios. Aici alta problema. Ultima versiune de bios am gasit-o chiar pe link-ul de mai sus. Dar optiunile(instructiunile) de updatare ale lor nu se potrivesc cu ale pc-ului).
Placa de de baza e prea veche ca sa accepte stick bootabil; nu exista in bios aceasta optiune. Cum se scrie biosul pe un cd si cum se instaleaza pe placa de baza de mai sus?
OS win7 32 bit

Răspuns Câştigător
| Claudiu1905 a răspuns:

Din cate vad in foto ai un slot ddr2 si unul ddr3, sunt de culori diferite

| anonimg explică (pentru Claudiu1905):

Pe manualul placii de baza spune asa:
Memory Support
• DDRII 533/667/800 SDRAM (2GB Max)
• 2 DDRII DIMMs (240pin / 1.8V)
• Dual channel
Deci toata trebuie sa fie ddr2.
Nu stiu daca ar suporta o singura placuta de 2 GB si as termina toata treaba; dar mi-e sa nu termin calculatorul happy

| Claudiu1905 a răspuns (pentru anonimg):

Al meu asa merge, cu 2GB de ram pe o singura placuta, si nici nu se poate altfel pentru ca am un slot ddr2 si unul ddr3

| anonimg explică (pentru Claudiu1905):

Da, dar cata memorie ram suporta maxim placa ta de baza?

| Claudiu1905 a răspuns (pentru anonimg):

16GB si are sloturi albastre, deci doua de ddr3, aici m-am inselat

| anonimg explică (pentru Claudiu1905):

OK. La mine ambele sloturi sunt ddr2 pentru ca ambele placute se potrivesc in oricare din sloturi. Altfel nu s-ar potrivi in locas: https://i.ytimg.com/vi/fBF8eIbHxyk/maxresdefault.jpg

6 răspunsuri:
| anonimg explică:

Am reusit sa scriu biosul pe un cd-rw; la restart imi apare comenzile din DOS, dar nu stiu ce sa tastez. E risc cam mare pentru asta.

Ma mai gandesc si la alta varianta: daca placa de baza suporta maxim 2GB, as putea sa pun o singura placuta de 2GB pe un slot?