| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat de la cineva 2x2 gb rami 800mhz Kingmax si functioneaza doar 2gb.Iam incercat inainte si nu aveau nici o problema. De ce mie imi merg doar 2 gb?
Nume placa de baza:Intel corporation dg31pr

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema nu este placa de bază ci sistemul de opaerare.
Dacă știi ca în BIOS îți vede tot ram-ul, folosești Windows Xp, sau Windows 7 pe 32 de biți, atunci vei știi ca ai nevoie de fie de Windwos 7 pe 64 de biți(recomand home premium) fie de un sistem Linux pe 64 de biți.
Se știe ca după fiecare upgrade este indicat spre oobligatoriu să se resofteze calculatorul.
Succes

| fan1000 a răspuns (pentru DeyCj):

Am uitat sa spun ca am incercat fiecare placuta in parte una e buna, la cealalta pornesta pc dar nu apare numic pe ecran

| K0sti a răspuns (pentru fan1000):

Schimba-le intre ele dar in acelasi slot. Poate ai slotul defect!

| DeyCj a răspuns (pentru fan1000):

Dacă ai pus-o în primul slot și nu zice nimic PC-ul atunci cam da e dusă.
Nu e o regulă, e drept, dar regula este să fie în slotul unu al plăcii de bază.La unele modele slotul așa numit unu este cam doi-ul(Acer, Dell, etc)