| AmPiticiPeCreier a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat un calculator nou si cand am bagat cablul de la net ( net prin fibra optica ) am realizat ca nu imi functioneaza. Pe vechiul pc netul mergea foarte bine. Din cate am inteles trebuie sa sun la cei de la next gen, dar nu reusesc sa gasesc numarul. Ma puteti ajuta va rog?

Răspuns Câştigător
| Sorinutsu a răspuns:

Salut, in primul rand al3xtr4d3m4rk esti pe langa subiect, total pe langa, bun, tu la interent daca nu ai prin PPPOE (protocol punct la punct prin Ethernet), inseamna ca ai net direct pe placa de retea, acolo ai un MAC adress care ti la cerut cand ti-au bagat net-ul, iar pc-ul tau nou are alt MAC adress, ceea ce nu corespunde, daca ai prin PPPOE nu trebuie decat sa bagi username si parola, daca nu te descurci te ajut eu, iar cu ip-ul cum a spus alex nu are nici o treaba, ip-ul va ramane aceelasi si pe pc nou. deci, daca nu ti-au dat un username si o parola, inseamna ca ai prin MAC adress, adresa unica a placii de retea, suni la ei, le dai mac-ul si merge, daca nu stii cum gasesti MAC -ul te ajut si aici, dai click pe START --> RUN --> scrii acolo CMD, dupa iti apare un chenar negru, acolo scrii ipconfig /all si iti va aparea placa ta cu totul, dupa te uiti ca ai o combinatie de cifre si litere, de ex 22-a4-54, etc... acela este mac-ul, sper ca te-am lamurit, O zi buna

1 răspuns:
| Sadicalex a răspuns:

Ia Ip de la pc vechi ca fara ip nu iti merge netul decat daca nu ai router.