| AnAnutza13 a întrebat:

Tot am probleme cu calculatorul meu de foarte, foarte mult timp... adica mai mult de 1 an si ceva cu el. Mi se stinge si aprinde [ se reseteaza] mereu si nu este de la windows pentru ca am avut si 7 [Ultimate, Professional si acum Enterprise ] 8 si XP si tot asa mi-a facut! Nu stiu ce sa-i mai fac ca a ars 2 placi video si am schimbat monitorul si i-am mai comandat o placa Ram de 1 GB. M-am saturat sa bag bani in el si sa faca la fel... Ce sa fac? Se stinge si imi apare ecranul albastru si scrie ceva pe el in engleza si dupa se aprinde si imi apare o fereastra cu ceva. Nu are un intervasl de timp, adica se poate reseta la 1 ora sau 1 minut, 2 ore ori 5 miute, este imprevizibil. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cheia este în cel blue screen ce îți apare.în acel ecran alabastru ai un cod.în funcție de acel cod se poate stabili problema ce decalnșează blusescreen-ul.
La general.
daca ai obeservat ceva condensatori umflați pe placa de bază, situați în apropierea alimentării și a procesorului, atunci ar trebui să verifici sursa de alimentare, ca nu cumva să supraalimenteze calculatorul.Asta se datorează surselor de calitate proastă ca Deluxe-urile cu etichetă galbenă(de aia au eticheta galbenă ca să te avertizeze că îs periculoase laughing) ) sau alte chinezării infecte de-astea.Succes

3 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Overheating, adica supraincalzire. Poate coolerul nu e suficient de bun incat sa-ti raceasca PC-ul la temperatura optima de prelucrare.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Se pare ca ai probleme la sursa din computer. Problema poate veni si de la instalatia electrica, ar trebui sa-ti masoare cineva tensiunea de la prize. Se recomanda un stabilizator de tensiune pentru a-ti proteja investitia. Piesa centrala a unui computer este sursa, daca nu este de calitatea poate afecta toate componentele din computer.Iti recomand sa-ti cumperi una de la Seasonic, sunt foarte bune si performante. Referitor la bluescreen trebui sa spui ce apare acolo, ce sir de cifre si litere. Iti poti alege de aici, cea de 520 e de ajuns, depinde de configuratia computerului tau. Oricum, daca in viitor iti schimbi placa de baza, memoriile, procesorul etc. sursa ramane sa o montezi la noul sistem. Ai garantie de 36 de luni! Bafta!
http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/