| Low72 a întrebat:

Bună TPU.Aș dori să știu care telefon merită luat la același preț. Samsung galaxy s3 mini sau Allview A5quad? Eu m-am tot gândit de care să imi iau,dar nu sunt sigur care este mai recomandat și de aceea, peste 2 săptămâni va fi ziua mea de naștere și vreau să fiu foarte sigur de care să imi iau.Vă mulțumes c celor care o să mă ajute,și insă,cel mai bun răspuns, primește fundă!

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

S3, are 1 Gb RAM si daca instalezi ceva jocuri mai mari sau aplicatii o sa mearga mult mai bine. La procesor nu ai sa simti diferente intre quad core si dual core. Plus memorie interna mai mare.
Avantajul lui Allview e care are modul GPS separat, ceea ce insemna ca il poti folosi ca GPS fara internet.(putine telefoane au GPS separat).
Depinde ce vrei tu, dar as merge pe S3 mini.

| ReZiSTorr a răspuns:

Eu as alege Allview A5quad. Allview e quad core, pe cand s3 mine e dual core de 1 GHz. Allview e quad core 1, 3, dar are doar 512 mb ram. pe cand s3 mini are 1GB Ram

| FFG454 a răspuns (pentru ReZiSTorr):

Allview are ecranul TFT tongue

| Low72 explică (pentru ReZiSTorr):

Sorin,mulțumesc de părerea ta. Având în vedere că eu nu mă joc foarte des pe telefon și instalez doar jocuri cu cultură generală, eu aș alege S3.Mersi de răspuns, m-ai pus cam pe gânduri big grin.

| euAnonim100 a răspuns:

Allview e o companie (firma) brasoveana aparuta in 2002 cu putina experienta!

Sa iti povestesc cum sta treaba:
Visual Fan (2002) este un producator si distribuitor de produse electrocasnice DIN ROMANIA!
In 2002, aceasta firma comercializa TV-uri si DVD playere sub numele de Allview! Intr-un fel, din Visual Fan s-a nascut o noua firma mai micuta care fabrica televizoare si DVD playere, asta in 2002!

În anul 2007 a adăugat în portofoliu sistemele de navigare GPS și softul de navigare Traffic GPS, iar în primavara anului 2008 a pătruns pe piața telefoanelor mobile!

Deci, din 2008 pana in 2014 a produs telefoane si tablete! Am avut ocazia sa incerc cateva dintre ele si crede-ma: in prmele 2 luni functionau impecabil, dar dupa doua-trei luni erau PRAF!

Am incercat S4-ul care m-a impresionat prin cate poate face si cat rezista! L-am scapat de vreo 3 ori si pe ciment, si pe gresie si nu a avut O ZGARIETURA! Bine, acum depinde si de distanta la care il scapi!

Deci fii sigura si crede-ma! S3 (de oricare mini, simplu etc.) e de 10 ori mai bun decat acel Allview!

Daca inca esti nehotarata, te invit sa vorbim aici:
http://redskyromania.weebly.com/
Intra de pe un calculator/laptop pentru ca varianta pe mobil inca nu functioneaza!

Te astept!

| Low72 explică (pentru euAnonim100):

Anonimule.Mersi foarte mult de acest răspuns! Când am văzut ca Allview-ul se face praf in câteva luni, aș merge pe S3. happy, însă, nu mă interesează jocurile :3.

| FFG454 a răspuns:

Ce telefon Samsung Galaxy S3 mini? Sunt mai multe modele. S3 mini I8190? sau care? zi-mi si iti raspund.

| Low72 explică (pentru FFG454):

Da.Acest model pe care l-ati precizat dvs.

| FFG454 a răspuns:

Ia-ti-l pe S3 mini, e mult mai fiabil si calitativ decat Allview A5quad. Dar sa iti descarci aplicatia Clean Master, te va ajuta mult.