| Zzoomless7 a întrebat:

Acum cateva zile mi-am achizitionat un laptop Samsung 300E5Z-S03, de asemenea si un Router Wireless N 300Mbps
TL-WR841ND si vreau sa imi spuneti cum pot sa imi fac o retea Wireless si sa ma conectez la ea.(Am auzit ca imi mai trebuie inca un Calculator, tip PC pentru a conecta cablul de la 'net la el.) Vreau sa imi explicati pas cu pas, eu nu prea le am cu partea hardware. big grin
Raspunsul cel mai bun primeste FundaVOT.

8 răspunsuri:
| hellchild a răspuns:

Pai ai cd de instalare la router?

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bagi router ul in priza, bagi cablu de net in el, conectezi router ul la laptop prin cablu, faci setarile care apar prin cartea tehnica a routerului in functie de tipul de net pe care il ai si gata.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru elio):

Nu are nicio treaba ISP cu netul wireless, da chiar niciuna

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru elio):

Parola de la wireless o pui singur din setarile router ului nu are nicio treaba providerul de net cu asa ceva, decat daca nu te pricepi si vrei sa il seteze ei contracost.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru elio):

Pai habar nu ai ce vorbesti.
userul si parola care ti le dat Romtelecomul sunt pentru conectarea prin pppoe la internet. Porbabil nu ai intrat niciodata in configuratia routerului si probabil ca habar nu ai cum se face asta si iti repet ISP nu are nicio legatura cu semnalul de wireles. Acesta este produs de router si sta la latitudinea ta cum il configurezi si il securizeri. Pune mana si citeste cartea de utilizare a routerului si pe urma afirma prostii pe net.