| Cristinuș24 a întrebat:

Acum jum de ora s.a varsat apa pe tel meu. Mi s.a activat modul de siguranta, dar nu pot sa il dezactivez. Camera frontala e varza (se vede in ceata). Carcasa nu o pot scoate pt ca e Samsung Galaxy A5 sad. Ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci in acest caz este sa stingi telefonul cat mai repede, apoi il pui pentru cel putin 24 de ore intr-un recipient cu orez (telefonul sa fie acoperit cu orez ) intr-un loc cat mai uscat.
Daca ai noroc orezul va atrage mare parte din apa si totul va fi ok, chiar recent am facut asta cu un Galaxy S4 care se comporta nebuneste dupa ce a fost m-a prins o ploaie torentiala, si dupa ce am facut ce ti-am zis mai sus si-a revenit.

| DamianTPU a răspuns:

Nu stiu ce sa zic de raspunsul lui CristianCRS. S-a aflat de ceva timp ca metoda cu orezul este un mit.
Sau. Nu poate fi 100% sigur, poate undeva pe la 10%.
Daca avea Water Proof, intelegeam dar. cred nu mai poti sa ii faci nimic.
Imi pare rau :/

| ShREKT a răspuns:

Dacă îl pui intr-un castron cu orez, la noapte vor veni chinezii să îl repare.

| Iordache_Valeriu_1986 a răspuns:

Pune-l intr-un castron cu orez.

| Mihai_Dănuț_2000 a răspuns:

Și eu am aceeași problema cu camera.