| Canndii a întrebat:

Buna TPU.
Am bagat telefonul la incarcat cu un alt încărcător si i s-a blocat touchul. L am tinut cateva minute si dupa s au facut pe ecran multe liniute maro si albastre
Duoa ce am scos telefonul de la incarcat, acesta si-a revenit.
De ce a reactionat asa cu un alt incatactor?

Răspuns Câştigător
| tzuria79 a răspuns:

Pentru ca probabil a bagat mai multi volti in el. Si mie mi s-au intamplat chestii de genul acesta, se poate si arde telefonul, din experienta proprie. Foloseste numai incarcatorul original, sau unul identic, sau unul cu aceiasi volti, gasesti la magazinele de telefoane. Nu-l mai baga cu alt incarcator, poate afecta memoria telefonului dar in special, bateria.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de la tensiunea indusa de încărcător. Acel încărcător avea niște spire care făceau contact între ele,și nu e normal. Iar la contactul cu portul tău de încărcător,a intrat in scurt, atât încărcătorul cât și telefonul. Data viitoare sa te uiți in interiorul mufei de la încărcător sa vezi sa nu se atingă nici o spira de alta, acele mici fire de aluminiu, cele din interior, la ele ma refer. Îți doresc succes!

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Spire au bobinele.
Poate te referi la lamelele de contact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Bine zis, Bula! Ai dreptate, nu găseam cuvântul potrivit. Îți doresc succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tzuria79):

Nu stiu cum sa iti zic, dar tensiunea (voltii) e aceeasi, pentru ca asta avem la priza. Difera intensitatea. Daca are mai mult, nu se intampla nimic, consumatorul trage cat are nevoie. Daca sursa e mai mica decat are nevoie consumatorul, atunci se arde sursa, nu consumatorul.

| Canndii explică (pentru tzuria79):

Deja s-a ars! Display-ul e galben in loc de alb și scoate un scartait zgomotos la atingere. O sa îl duc la garanție

| Canndii explică (pentru anonim_4396):

Nu are așa ceva, e lightning USB.

| tzuria79 a răspuns (pentru Canndii):

Nu vreau sa-ti spun asta, dar ti-am spus eu. Tatal meu este electrician, si m-a invatat si pe mine din astea, dar cum nu-l vad de 23 de ani, am mai uitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Canndii):

Ok. Acum
Acorda premiul pentru răspunsul care te-a ajutat in măsura cea mai mare, ca stau băieții supărați ca ti-au împărtășit din experiența lor și tu nu ii recompensezi. Succes pe viitor!