| Bogdy8967 a întrebat:

Buna TPU
Am cumparat un laptop Acer Aspire E-571G cu Linux
Problema mea este ca prima data cand am pornit laptopul s-au facut niste verificari si dupa mi-a spus sa introduc "less/GLS" and
"less/COPYRIGHT"
am introdus aceste chestii si mi-a spus ca nu exista nici o partitie pentru acesti termeni
Din ce am vazut pe net Linpus Linux este cea mai basic varianta de Linux si singura chestie pe care o scrie e:[root@localhost/i#
Vreau sa stiu cum pot sa instalez windows 8 pe el de pe un dvd sau stick bootabil
am vazut pe net mai multe comenzi prin care sa te trimita la desktop cum ar fi "startx" dar nu merge?
Dau 1000 de funde cui ma ajuta sa rezolv misterul asta
PS(nu am mai umblat in viata mea pe un laptop cu Linux)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu ai nevoie de unul. Dacă tot vrei să îţi jgneşti calculatorul cu Wingozu 8 trebuie să intrii în BIOS şi să setezi dispozitivul de butare pe DVD/USB Hdd şi apoi să instalezi sistemul.Intrarea în BIOS se face F2 sau daca apeşi cu tact în timp ce porneşte calculatorul F11 va fi lansat boot loader-ul de unde vei alege dispozitivul de butare.
Grijă mare cu Windows 8-ul că dacă nu ai un customer preview ce se poate folosi legal 90 de zile îi cam bai cu activarea lui chiar dacă îi furi serialul şi îl deblochezi, nu îl vei putea activa, ca să nu mai zic că vrei nu vrei cont pe Windows live tot va trebui să îţi faci că altfel n-o să îl poţi instala.Succes
Îţi recomand totuşi Windows 7 profesional(e legal pe Softpedia şi se poate folosi legal 120 de zile), că e adaptat pentru calculatoare desktop, nu pentru all in one sau laptop ce are touch screen.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Uite o precizare la un utilizator Linux de 5 ani aproape.Linpus Linux e o dostribuţie linux moartă, adică nu se mai dezvoltă. Acer la fel ca şi alţi producători de hradware ce au dat mâna cu Microsoft( al cărui Windows vrei să îl instalezi şi ti-am oferit soluţia) intenţionat instalează aşa ceva pe calculatoare tocmai ca să facă userii să creadă că Linux-ul(duşmanul gratis şi nerestricţionat comercial de temut al acestei companii care vrea să domine sub orice formă) este prost şi primitiv şi să instaleze Windows care real e rudimentar şi prost, diferenţa e ca mai trebuie să şi plăteşti pentru asta sau să îl furi că la noi atâta ştiu face userii de calculatoare.
Dacă vrei să îmi asculţi sfatul rămâi la Linux (că oricum gamming-ul se exclude ca îi laptop(deşi are hardware de desktop, dar nu e desktop)) dar să instalezi o distribuţie reală de Linux cum îi Pc Linux OS(KDE recomand), oppen SUSE(recomand GNOME shell că e mişto desktopul) sau de ce nu Desktop linux OS(o să remarci un desktop GNOME cu cairo dock ca desktop implicit, şi efecte grafice în 3d, la fel cum e şi desktop-ul). Succes

| gelu1970 a răspuns:

Din pacate in functie de placa ce o ai exista o tasta ce trebuie apasata intermitent in momentul cand startezi. asa o sa poti intra in bios. cele mai uzuale sunt DEL, F2, F10. daca nu merge cu una din acestea trebuie sa incerci cu taste similare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar windows-ul l-ai instalat vreodata pe un calculator, ca nu prea pari sa ai habar.

| Bogdy8967 explică (pentru anonim_4396):

Da am instalat Windows 8 pe PC cu un stick bootabil adica cu fisier iso
Acolo era simplu ca intram in bios si setam sa-mi citeasca usb flash drive
Dar aici imi apare :[root@localhost/i# si habar nu am ce trebuie sa fac daca stii cumva un tutorial mai ajuta extrem de mult.

| DeyCj a răspuns (pentru Bogdy8967):

Nu ai nevoie de unul. Dacă tot vrei să îţi jgneşti calculatorul cu Wingozu 8 trebuie să intrii în BIOS şi să setezi dispozitivul de butare pe DVD/USB Hdd şi apoi să instalezi sistemul.Intrarea în BIOS se face F2 sau daca apeşi cu tact în timp ce porneşte calculatorul F11 va fi lansat boot loader-ul de unde vei alege dispozitivul de butare.
Grijă mare cu Windows 8-ul că dacă nu ai un customer preview ce se poate folosi legal 90 de zile îi cam bai cu activarea lui chiar dacă îi furi serialul şi îl deblochezi, nu îl vei putea activa, ca să nu mai zic că vrei nu vrei cont pe Windows live tot va trebui să îţi faci că altfel n-o să îl poţi instala.Succes
Îţi recomand totuşi Windows 7 profesional(e legal pe Softpedia şi se poate folosi legal 120 de zile), că e adaptat pentru calculatoare desktop, nu pentru all in one sau laptop ce are touch screen.

| Albu_Alexandru_1993_rY1M a răspuns:

Sall ai rezolvat cumva problema cu laptopul...ca am si eu aceeasi problema si nu ii dau de cap. poate ma ajuti si pe mine.

| crististinutza2011 a răspuns (pentru Albu_Alexandru_1993_rY1M):

Buna ai reusit sa rezolvi problema cu laptopul?

| crististinutza2011 a răspuns:

Ma puteti ajuta si pe mine am aceeasi problema si nu stiu ce sa fac