| Alexen a întrebat:

De curand mi-am achizitionat acest laptop http://www.altex.ro/......-2gb-linux si am o problema. El ruleaza Linux. Cand il pornesc imi apare ceva genu sa selectez SO pe care vreau sa il bootez, este numai Linux. Dupa aceea imi apare ceva de genu [root@localhost /] # si ma pune sa scriu ceva. Ce sa fac? Chiar nu am idee. Dau funda va rog ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai ce ai vrea sa faci? Ala e un terminal. Scrie startx si teoretic porneste interfata grafica din linux, daca e o versiune cu asa ceva. Dar oricum, de ce nu iti pui windows?

| Jipa95 a răspuns:

In functie dupa ce vrei sa-ti instalezi windows-ul ( dvd sau stick ). In momentul in care ai unul dintre cele mentionate de mine in laptop, in momentul in care aprinzi laptop-ul apasa f2, f12 sau del. Te va arunca intr-un boot screen care te va intreba dupa ce vrei sa instaleze windows-ul ( usb daca ai stick, dvd-rw daca ai dvd ).
Toate astea ar fi posibile daca ai si avea un stick/dvd bootabile cu windows.

Bft!