| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU,
Am și eu o problemă cu imprimanta îmi printează jumătate dintr-o imagine indiferent de dimensiunea acesteia (HP 2540).
Cum aș putea rezolva această problemă?
Vă mulțumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

O parte a capului de scriere este infundat. Ce recomandari am eu pentru tine?
1. Foloseste softul cu care a venit imprimanta, pentru mentenanta. Dispozitivul isi poate desfunda singur cartusul. Tu doar trebuie sa dai comanda din pc si sa vezi daca rezolva problema. Vor iesi mai multe pagini de test, care sa arate rezultatele. Asigura-te ca incarci imprimanta cu foi albe.
2. Tine cartusul in apa calduta apoi pune-l pe un servetel si observa daca absoarbe cerneala. Tamponeaza gentil cartusul de servetel, sa vezi daca apare o dunga completa si curata.
Cartusul nu trebuie sa stea mai mult de 30 de minute in afara imprimantei, pentru ca risti sa se usuce mai tare.
3. Urmatorul pas iti poate rezolva problema, dar ai putea pierde garantia dispozitivului. Se pune in aplicare numai dupa ce ai incercat metodele de mai sus si nu ai reusit revitalizarea cartusului. Sub sticker-ul pe care apare sigla HP se afla niste gauri pe care se face reumplerea, in service sau chiar acasa. Dezlipeste din capatul de sus atat cat iti permite sa ai acces la una din gauri si incearca sa sufli moderat in ea, cat sa iasa cerneala pe toata suprafata capului de scriere. Stergi incet capul, tamponand, apoi apesi moderat cartusul pe un servetel sa vezi daca dunga e intreaga, plina.

| express11 a răspuns (pentru dannyel86):

Salut,am si eu o imprimanta HP photosmart C4480, si tot la fel imi face, driverele sunt pentru xp, vista.am incercat cu driverele de pe hp.com,si tot la fel face, cartusele sunt ok.

| dannyel86 a răspuns (pentru express11):

Matusa mea are tot modelul tau si s-a confruntat cu aceeasi problema. Ii iesea pagina doar pe jumatate. Daca acele cartuse functioneaza corect, ar trebui sa arunci o privire in aparat, in soclul in care se monteaza cartusele. Acolo sunt niste contacte care comunica cu circuitele de pe cartus si care pot fi curatate cu un bat de desfundat urechile, pe care il inmoi putin in apa si incerci sa stergi acele contacte, precum si circuitele de pe cartus. Asigura-te ca betigasul nu lasa material in aparat si montezi cartusul numai dupa ce suprafetele de pe acestea (contacte imprimanta si circuite cartus) sunt uscate, fara umezeala care ar putea face un scurt si strica imprimanta.
Eu am urmat aceste proceduri, iar singura varianta mi-a ramas suflatul in cartus (asa cum am explicat in comentariul de mai sus), procedura care mi-a si rezolvat problema. De ce se intampla asta? Pentru ca, chiar daca acel cartus functioneaza normal, din diferite motive, el nu poate furniza suficienta cerneala care sa completeze intreaga pagina. Fluxul de cerneala poate fi obturat, iar suflatul in cartus exercita o presiune care il determina sa isi recapete fluiditatea. Pui sticker-ul lipit bine inapoi (poti folosi si scoci, pentru siguranta) si montezi cartusul in imprimanta, apoi printezi pentru teste.

| express11 a răspuns (pentru dannyel86):

Le-a gasit dracii, si tot la fel trage, am mai cumparat si cartuse.am tras driverele de pe hp.com,pentru hp4400, photosmart.

| dannyel86 a răspuns (pentru express11):

Ce sistem de operare ai in calculator?

| express11 a răspuns (pentru dannyel86):

W 7 ultimate

| dannyel86 a răspuns (pentru express11):

Exista drivere si pentru Windows7, daca tu crezi ca asta e problema. Le gasesti pe site-ul oficial.
Nu descarca doar driverele, ci programul full. cu tot cu Hp Solution Center, care te poate ajuta sa rezolvi problema.
http://h10025.www1.hp.com/......reCategory

| express11 a răspuns (pentru dannyel86):

Merci,pe asta l-am descarcat. poate are ceva imprimanta.vad eu ce fc.cu respect