| Kijk a întrebat:

Am instalat xp si ubuntu in dual boot.Primul l-am instalat pe xp. Dintre cele doua este unul principal? Care este acela?

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sper că ai instalat Ubuntu ( v11, 04.28 în limba română ).
Le-ai instalat corect că primul trebuia instalat W-XP.
Dacă nu alegi cu săgețile, cred că el va pornii cu sistemul de operare Ubuntu Linux, sau așa cred că eu am avut instalat în dual boot, Kiwi Ubuntu Linux și W-XP, și pornea cu Kiwi, nu am avut instalat în dual boot W-XP și Ubuntu Linux.

| BonaNote a răspuns:

Mergi in run -> cmd (in windows) si scrii "msconfig" fara ghilimele
Mergi la tabul BOOT.INI si acolo ai sub timeout, default = disk mai nu stiu cum si la sfarsit Windows daca e windows default sau Ubuntu daca e ubuntu. funda?