| luky63 a întrebat:

Am instalat UBUNTU in dual boot cu W- 8. dar nu pot avea acces la internet cu wireless ( mini USB TL-WN723N ). In W8 s-a instalat driverul dar in UBUNTU cind dau set-up instalare da eroare. Cum se poate rezolva? O zi buna la toti si funda pentru raspuns ajutator.

4 răspunsuri:
| bsb a răspuns:

Ubuntu 12.10? Sau ce versiune?

Zi-mi ce eroare iti da si seria driver-ului. Cel mai usor este a te loga cu admin in terminal si sa faci manual instalul:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
iar pentru a instala manual pachetul:
sudo apt-get install nume pachet driver

| luky63 explică (pentru bsb):

E ultima versiune Ubuntu 12 ( cind l-am instalat virual mergea netul, dar in dual boot nu merge ) Pe dvd-ul driver spune compatibil cu sistemele W XP, V, 7... dar nu spune nimic de ubuntu

| bsb a răspuns (pentru luky63):

O sa mearga. Refai update-ul si reinstaleaza driver-ul. Daca nici atunci nu merge, vezi daca este suportat. Desi ma indoiesc.

| luky63 explică (pentru bsb):

Archive: /media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe
[/media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe]
End-of-central-directory signature not found. Either this file is not
a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the
latter case the central directory and zipfile comment will be found on
the last disk(s) of this archive.
zipinfo: cannot find zipfile directory in one of /media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe or
/media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe.zip, and cannot find /media/CD104A1/TL-WN723N/Setup.exe.ZIP, period.

asta e eroarea. Nu se poate face legatura intre w8 si ubuntu 12 in doual boot sa mearga netul la ambele?